a

Biz Engelliyi Tanıyoruz, Federasyonun İşleyişini De Biliyoruz…

Tbesf 2021 Yılı 7. Olağan Ve Mali Genel Kurulu Başkanlık Seçimi için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Adaylığını ilk açıklayan isim ise, halen Tsk Rehab. Mrk. Eng. S.K. Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten, ülkemizin İlk Ampute Futbol Hakemi Ve Ampute Futbol Merkez Hakem Kurulu Kurucu Başkanı olan Tansel YETİK.

2007 yılında Antalya’da düzenlenen Ampute Futbol Dünya Kupası Rusya – Özbekistan Final Maçını da yönetmiş olan Tansel YETİK ile adaylığı ve projeleri hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

MK: Sayın YETİK, net bir soruyla başlamak istiyorum, neden aday oldunuz, çıkış noktanız neydi?

TY: Sporcu gençlerimiz… Evet, bizim çıkış noktamız gerek kulüp çatısı altında olsun  gerekse bireysel çalışma içinde bulunsun spor yapan engelli gençlerimiz…

MK: Biraz açar mısınız?

TY: Elbette. Gençler bugünün aynası, çok dinamikler, canlılar, teknolojiye ve gelişmelere hemen ayak uydurup kullanmaya başlıyorlar, eksikleri ve aksaklıkları hemen görüp hızlıca çözüm üretebiliyorlar, hantallığa tahammülleri yok.

Önlerini açtığınızda da ulaşamayacakları hedef  yok. Her yerde, her branşta  başarıyla var olabilirler. Çalışma arkadaşlarımla yaşayarak da gördük ki, Federasyonumuz bu dinamik yapıdan çok uzak.

Aslında ilk yapılacak şey  belli; siz Federasyon içindeki uygulama hatalarını en aza indirdiğinizde, maddi manevi olanakları, olması gerektiği gibi,  hakkıyla sporculara ve branşlara yansıttığınızda, sporcularınızla var olduğunuzu unutmadığınızda, çalışanlar görevlerini zamanında yaptığında,  yapıyı hızlandırmaya başladınız demektir.

Biz, öncelikle bunu yapacağız, yani uygulama hatalarını sonlandıracağız. 

MK: Bu yeterli mi, hayır!

Bir kere daha geniş bir bütçemiz olmalı.

Bunu nasıl yapacağız?

İktisadi işletmeler kuracağız, sponsorlarımızı artıracağız…  

Bu kaynağı temelde iki yönlü kullanacağız :

  1. Spor kulüpleri,  sporculara ayni ve nakdi yardım olarak ,
  2. Spor ve konaklama tesisleri kurarak.

Arkadaşlarımızla gereken altyapı çalışmalarını yapıyoruz.

MK: Peki, sporcu niteliğini ve verimliliğini artırmak için çalışmalarınız var mı?

TY: Olmaz mı? Belli bir program çerçevesinde, kulüplerimiz ve sporcularımızla  yurt içinden ya da dışından uzmanlar eşliğinde , her bir branş için  çalıştaylar yapacağız, sık sık sporcu eğitim kampları   düzenleyeceğiz. Hemen eklemek istiyorum, kadın sporcularımıza ayrı bir önem veriyoruz. Onları spor alanlarında daha çok görmek için başka çalışmalarımız da olacak. Örneğin Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Oturarak Voleybol  Kadın Ligi kuracağız. 

MK: Çok güzel. Umarım katılım beklediğinizden çok olur.

Biz inanıyoruz. Olmaması için bir neden yok. Çalışırsak yaparız, biz de yapacağız. Sporun iyileştirici özelliğini her branşımızda kullanmanın yollarını arıyoruz. Bunun için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla, örneğin Avrupa Birliği, belediyeler, STK lar gibi, daha sıkı bağlantılarımız olacak ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda geliştireceğimiz projelerimizi onlarla hayata geçireceğiz.

Bu arada, söz etmeden geçemeyeceğim, engelli sporuyla ilgili mevzuatı da tarıyoruz.

Arkadaşlarım, güncelleme gereken noktaları belirleyip  ilgili birimlerle görüşmek üzere çalışıyorlar.

MK: Seçilirseniz, TBESF’nun yaptıklarını daha geniş kitlelere nasıl duyuracaksınız?

Kısaca iletişim araçlarını daha doğru ve verimli kullanarak diyebiliriz. Gençlerin deyimiyle, sosyal medya kanallarını daha aktif kullanacağız. PR çalışmalarımız var. Bir de hedefimiz, müsabakalarımızı, ulusal bir platformda,  düzenli bir şekilde yayınlamak. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.

MK: Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı? Sizi neden seçsinler?

Çünkü, ben 2005 yılından beri engellilerle çalışıyorum. Arkadaşlarımın bir kısmı kendi engelli, bir kısmının ailesinde engelli var. Hepimiz kulüplerin içindeyiz. Biz engelliyi tanıyoruz, sporcularımızla rahatlıkla empati kurabiliyoruz, sorunları birlikte yaşıyoruz, çözümlere birlikte kafa yoruyoruz. Federasyonun yapısına ve işleyişine de hakimiz. Gençlerin dinamizmine kendi tecrübelerimizi katarak, engelli sporcularımızın önünü açacağız. Her branş bizim için önemli. Ayrıca, bir amacımız da daha çok engelli arkadaşımıza ulaşmak ve sporun iyileştirici özelliğinden yararlanarak onların  günlük yaşam içinde daha çok yer almalarını sağlamak.

Amaçlarımızı gerçekleştirmek için gereken bilgi birikimimiz ve donanımımız var. Kendimize güveniyoruz, yapabileceğimizi biliyoruz. Onun için, beni ve arkadaşlarımı seçsinler.

Son söz olarak,  sporcularımıza, Kulüp ziyaretleri yapacağımı ve projelerimizi bu ziyaretler sırasında daha geniş anlatacağımı, olası tüm soruları cevaplayacağımı hatırlatmak isterim.

Çok teşekkürler, başarılar.

Ben teşekkür ederim.

Röportaj : Muzaffer Kuzu

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP