a

Avrupa Parlamentosu’ndan Çin’i kızdıran Tayvan ziyareti: Yalnız değilsiniz, sizin yanınızdayız

Avrupa Birliği’nin (AB) yasama organı Avrupa Parlamentosu (AP), Pekin’in Avrupa’nın ‘Tayvan’daki ayrılıkçılara cesaret vermemesi’ uyarısı eşliğinde, Tayvan’a ilk kez bir heyet gönderdi. Taipei’ye ilk resmi ziyareti düzenleyen AP heyeti, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen’e “Yalnız değilsiniz, Avrupa yanınızda” mesajını verdi.

Heyete başkanlık eden Fransız parlamenter Raphael Glucksmann, Çin karşıtı açıklamaları nedeniyle Pekin’in mart ayında yaptırım açıkladığı 5 parlamenterden biriydi. Heyetin Devlet Başkanı Tsai Ing-wen tarafından kabulü sırasında Glucksmann’ın yaptığı konuşma Facebook’ta canlı yayımlandı.

Fransız parlamenter “Tayvan demokrasisi dünyadaki tüm demokratların değer vermesi ve koruması gereken bir hazine” diyerek şunları söyledi:

“Buraya çok basit, çok net bir mesajla geldik: Yalnız değilsiniz. Avrupa özgürlüğün, hukukun üstünlüğünün, insan onurunun savunulması adına sizin yanınızda duruyor.”

“Biz Avrupalıların sizinle aynı gemide olduğumuzu göstermemizin zamanı geldi de geçiyor. Buna koşut AB-Tayvan ortaklığının inşası için üst düzey görüşmeler ve üst düzey somut adımlar içeren çok somut bir gündeme ihtiyacımız var.”

Tsai de heyete teşekkür tweeti atarak “AB-Tayvan ortaklığı ortak şekilde karşı karşıya olduğumuz tehditlere ve müşterek demokratik değerlere karşılık vermemize daha çok yardımcı olacaktır” dedi.

AP geçen ay Tayvan ile yatırım anlaşması dahil bağları derinleştirmeye yönelik bağlayıcılığı olmayan bir kararı kabul etmişti.

Çin Dışişleri Bakanlığı ise ziyarete ‘kesin muhalefet ve güçlü memnuniyetsizlik’ açıkladı.

Dışişleri Sözcüsü Wang Wenbin, günlük basın toplantısında “Avrupa tarafını hatalarını düzeltmeye ve Tayvan ayrılıkçı güçlerine yanlış sinyaller göndermemeye çağırıyoruz, aksi takdirde Çin-AB ilişkilerine zarar verir” dedi.

AFP’ye konuşan bakanlıktan bir yetkili, ‘AP’nin AB’nin Tek Çin İlkesi taahhüdüne bağlı kalması, Tayvan meselesinin hassasiyeti ve karmaşıklığını tam manasıyla kavraması ve AB-Çin ilişkilerinin gelişmesinin siyasi temelini koruması gerektiğini’ belirtti.

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’in “Tayvan’ı savunma kabiliyetlerine kesinlikle sahibiz” açıklamasına da tepki gösteren Çin Dışişleri yetkilisi “Kimse Çin’in ulusal egemenliğini ve toprak bütünlüğün savunma yönündeki kesin kararlılığı ve iradesini hafife almasın. Çin, kimsenin, hiçbir gücün Tayvan’ı anavatanın kucağından ayırmasına hiçbir şekilde asla izin vermez” dedi.

Çin’in Brüksel’deki Temsilciliği de AP heyetinin ziyaretinden önce bunun ‘Çin’in temel çıkarlarına ve Çin-AB ilişkilerinin sağlıklı gelişmesine zarar vereceği’ uyarısını yaptı.

Pekin, daha önce Fransız senatörlerin Taipei ziyareti ve Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu’nun Slovakya ve Çekya ziyaretlerine de tepki göstermişti.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP