a

Türkiye, UEFA ülke puanı sıralamasında 18 sıraya yükseldi

Türkiye, UEFA Ülke Puanı sıralamasındaki kritik mücadelesini sürdürüyor. Gruplardaki 4. haftaya 19. sıraya kadar gerileyerek girmiştik. Haftaya başlarken Türkiye’nin 24.500 puanı vardı.

Fenerbahçe ve Galatasaray’dan ülke puanına katkı
Bu haftayı Şampiyonlar Ligi’nde Beşiktaş puansız kapatırken, Avrupa Ligi’nde Fenerbahçe kazandı, Galatasaray da berabere kalarak ülke puanına katkıda bulundu.

Ülke puanında 18. sıraya çıktık

Böylece puanını 25.100 yapan Türkiye, Yunanistan’ı geride bırakarak 18. sıraya yükseldi.

14) İsviçre 27.925 (2 takım)
15) Hırvatistan 25.400 (1 takım)
16) Çekya 25.500 (3 takım)
17) Kıbrıs Rum Kesimi 25.125 (2 takım)
18) TÜRKİYE 25.100 (3 takım)
19) Yunanistan 24.700 (2 takım)

Türkiye ilk 15’e giremezse neler olacak?
Bu sezonu ilk 15 sıra içerisinde bitirmemiz büyük önem taşıyor. Eğer Türkiye UEFA ülke sıralamasında ilk 15’e giremezse, Avrupa kupalarına katılacak takım sayısı 5’ten 4’e düşecek. Süper Lig, Şampiyonlar Ligi’ne tek takım gönderecek ve o ekip eleme oynayacak. Ayrıca UEFA Avrupa Ligi’ne takım gönderemeyecek olan Türkiye’nin diğer 3 temsilcisi ise UEFA Konferans Ligi’nde yer alacak.

Ülke puanı hesaplaması
Ülke takımlarının sezon içinde topladığı puanların, aynı dönemde o ülke adına yarışmalara katılan ekip sayısına bölünmesiyle, sezonluk puanlar ortaya çıkıyor. Örneğin X ülkeden Avrupa kupalarına katılan 5 takım 30 puan toplarsa, bu ülkenin sezonluk puanı 6 olarak gerçekleşmekte.

Bu yöntemle yapılan son beş sezonun ortalamasıyla da ülke puanı oluşur ve Avrupa kupalarına gönderilebilecek takım sayısı belirlenir.

Takımların ülke puanına katkısının hesaplanması
Ön eleme maçlarında her takım galibiyette 1, beraberlikte 0,5 puan alır. Grup aşamasından itibaren ise bu puanlar galibiyette 2’ye, beraberlikte 1’e yükselir.

Bunların yanında her üç ligde de ek puanlar (bonus) mevcuttur.

Şampiyonlar Ligi’nde gruplarda mücadele eden her takım 4’er, gruplardan çıkmayı başaran her takım 5’er bonus puan elde eder. “Devler Ligi”nde çeyrek final, yarı final ve finale çıkan takımlar da bu turların her biri için 1’er bonus puan kazanır.

Avrupa Ligi’nde gruplardan lider çıkan takımlar 4’er, grup ikincileri 2’şer bonus puanına sahibi olurken, son 16 turundan itibaren her tur için 1’er bonus puan daha eklenir.

Konferans Ligi’nde ise grup birincilerine 2’şer, grup ikincilerine 1’er bonus puan verilir. Söz konusu ligde yarı final ve final oynayan takımlara 1’er bonus puan daha verilmektedir.

Ülke adına toplanan puanlar, o ülke adına Avrupa kupalarında mücadele eden takım sayısına bölünür.

?

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP