a

‘İhaleye giren ağır bedel öder’

Gökhan Karakaş – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “İstanbul İklim Vizyonu” programına katıldı. Kadıköy’deki Müze Gazhane’de gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Kılıçdaroğlu, iklim değişikliğinden en çok etkilenecek bölgenin Akdeniz kuşağı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Bir Akdeniz ülkesiyiz. Kuşağın nasıl etkilendiğini, son orman yangınlarında gördük. İspanya’dan Türkiye’ye kadar bir Akdeniz havzasında olağanüstü orman yangınları oldu. Pek çok canlı hayatını kaybetti. Aslında ormanların karbondioksiti nasıl yok ettiğini ve oksijeni nasıl artırdığını hepimiz çok iyi biliyoruz. Ormanları korumak, mavi gezegeni bir anlamda korumak demektir. Bu bağlamda uluslararası kuruluşlardan söz ederken, Akdeniz ülkelerinin de bir araya gelip iklim kriziyle ilgili mücadelede dayanışma göstermeleri gerekir. İtalya’da mı yangın oldu? Gelişmiş ülkeler, gelişmekte olan ülkeler, acaba gereğini yapıyorlar mı? Paris İklim Sözleşmesi’ni biz daha yeni kabul ettik parlamentoda oy birliğiyle. Paris İklim Sözleşmesi aslında bu sürecin ilk adımı. Asıl bundan sonra o sözleşmenin gereğinin yapılması lazım. Acaba ülkeler bu sözleşmenin gereğini ne kadar yerine getirecekler? Biz ne kadar yerine getireceğiz? Bunun da üzerinde durulması lazım. BM’nin ve uluslararası kuruluşların bu konuda yazılmış, 30 yılı aşkındır, hemen hemen her yıl yayınlanan raporları var. Belli süre içerisinde bu mücadelenin hem yapılması hem denetlenmesi hem sonlandırılması gerekiyor. Eğer bu yapılabilirse, ortak bir çaba harcanabilirse, dünya mavi gezegen olmaya devam edecektir. Yoksa kendi sonumuzu getirmiş olacağız.”

‘Kimse almayacak’

Kılıçdaroğlu, Kanal İstanbul projesine ilişkin ise şunları söyledi:

“Kanal İstanbul ihalesini hiç kimse almayacak. Alan olursa çok ağır bedeller ödeyecek. İster içeriden ister dışarıdan, bu coğrafyaya ihanet etmek üzere açılan ihaleyi birisi alıyorsa ve iklim krizinin bu kadar yaygın olarak konuşulduğu dünyada siz hâlâ İstanbul’a ihanet etmeye devam edecekseniz ve bunun ihalesi açılacaksa ihaleye giren ağır bedeller ödeyecektir. Bunu herkesin bilmesini istiyorum.”

‘3600 ek gösterge hayata geçmeli’

Haliç Kongre Merkezi’nde emekli polis memurlarıyla da buluşan Kılıçdaroğlu, 3600 ek göstergenin bir an önce hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek, “Polislik sıradan bir meslek değildir. Ortak hareket etmeniz gerekiyor. Başka önemli nokta sizin göreviniz diğer memurların görevinden farklıdır. Oysa polis hayatın her alanıyla ilgilidir. Her an ölümle karşılaşılabilen polislerin görev alanı sıradan memurların görev alanından çok farklıdır. Dolayısıyla sizin görevinize uygun özel düzenlemeler yapılmalıdır. Emniyet teşkilatının liyakat kültürü yok edildi. Bağlı olduğunuz kişi yani İçişleri Bakanı doğrudan doğruya sorunlarını çözmesi gerekir. Polislik maaş mesleği değildir. Sizin 3600 ek gösterge almanız için elimizden geleni yapacağız ve alacaksınız” dedi.

Kılıçdaroğlu, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir polis arkadaşın söylediği bir cümle var, onu okuyarak sözlerimi bitireyim; ‘Bir polis şehit olmaktan korkmaz ama emekli olmaktan korkar.’ Emekli olmaktan korkmayacağınız günler çok uzakta değil. Az kaldı az. Göreceksiniz. Herkesin huzur içinde yaşayacağı bir Türkiye’yi inşa edeceğiz. Bu devletin kaynaklarını, 83 milyonun ödediği vergileri, hak sahiplerine vereceğiz, ‘Beşli Çete’ye değil. Polisler başımızın tacıdır. Benim de hayatımı koruyorlar. Benim hayatımı korumasalardı ben linç girişimine maruz kalırdım. Polisin ne kadar değerli olduğunu bizzat kendi yaşamımdan biliyorum.”

Büyükelçilere ‘Kanal İstanbul’ mektubu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’deki tüm büyükelçilere kendi dillerinde “Kanal İstanbul Projesi” ile ilgili mektup gönderdi. Kılıçdaroğlu, mektubunu sosyal medya hesabından paylaştı. CHP lideri, mektubunda şu ifadeleri kullandı: “Kanal İstanbul Projesi, ekolojik sistemi altüst ederek sadece Türkiye’ye değil tüm dünyaya zarar verecek niteliktedir. İklim kriziyle mücadelenin ortak sürdürülmesi için Akdeniz havzasının en büyük şehirlerinden biri olan İstanbul ve dünyamızın geleceği adına bu çağrının yapılması zorunlu bir hal almıştır. Bütün dünyanın iklim krizinin yıkıcı etkileriyle mücadele içinde olduğu bir süreçte, Kanal İstanbul gibi ekosistem bütünlüğünü bozarak, doğaya geri dönüşü olmayan zararlar verecek bir projenin desteklenmesi, doğanın korunması ve iklim krizi ile mücadeleyle taban tabana zıt niteliktedir. Ülkenizdeki yatırımcılar, Kanal İstanbul gibi her yönüyle dünya iklimine karşı bir hareket olan bu projeyi desteklememelidir. Bu, ülkemiz ile birlikte dünyanın iklimine de dönülmez bir zarar verecektir. İstanbul’a ihanet, dünyaya ihanet anlamına gelir. Kanal İstanbul Projesi’nin uygulanmasının önlenmesi için mücadele vermeye devam edeceğim. Ülkemin iklimini, havasını, suyunu, toprağını korumak benim görevim. Sizlere de dünyayı korumak için çağrıda bulunuyorum.” l ANKARA Milliyet

İstanbul Valisi’ne tebrik

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’yı tebrik ederek, “Fakir fukaranın yanında olan bürokratlarımızın başımızın üstünde yeri var ve hep olacak” dedi. Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın, “İstanbul’umuzda atık toplama ve ayırma faaliyetlerine yönelik depo sahipleri ve atık toplayıcıları ile bir araya geldik” paylaşımını alıntılayarak, şu ifadeleri kullandı: “İstanbul Valisi Sn. Ali Yerlikaya’yı tebrik ederim. Fakir fukaranın yanında olan bürokratlarımızın başımızın üstünde yeri var ve hep olacak.” – ANKARA Milliyet

 

 

 

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP