a

Samsung’dan DDR6 bellek müjdesi!

Yarı iletken tarafında standardizasyon kuruluşu olan JEDEC, 2017 yılında DDR5 belleklerin 2018 yılında piyasaya çıkabileceğini söylemişti. Pandemi ve çeşitli sebeplerle devamlı olarak ertelenen bu teknoloji, ancak 2021’in sonlarına doğru İntel’in 12. nesil işlemcileriyle birlikte boy gösterdi. Fakat bu ürünler henüz raflarda yerini alamamışken Samsung DDR6 RAM teknolojisi üzerinde yaptığı çalışmaların hızlandığını açıkladı.

Samsung, DDR6 bellekleri beklenenden erken tanıtabilir

Samsung, DDR6 standardının geliştirilmesinin başladığını, dünyanın en büyük bilgisayar şirketlerinin de içerisinde bulunduğu ve 300’den fazla üyeye sahip olan JEDEC tarafından destekleneceğini söyledi. Ayrıca şirket, 2021 teknoloji günü etkinliğinde DDR6’nın yanı sıra GDDR6+, GDDR7 ve HBM3 dahil olmak üzere birçok yeni nesil bellek standardı hakkında bilgi verdi.

Açıklanan verilere göre DDR6 standardına sahip bellekleri geliştirilmesinin 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor. Ancak DDR5‘lerde ortaya çıkan gecikmeyi ve şu anda yaşanan tedarik sorunları düşünüldüğünde, 2025 sonu veya 2026’nın ilk çeyreğinde piyasaya çıkması bekleniyor.

DDR6 bellekler DDR4’ün tam 4 katı hıza ulaşacak!

DDR6 belleğin direkt olarak göze çarpan en büyük özelliği, veri aktarım hızlarını DDR4‘e göre 4 ve piyasaya henüz girmeye başlayan DDR5‘e göreyse tam 2 katına çıkarması oluyor. Böylece, hız aşırtmalı modüllerde 17 bin Mbps’ye ulaşabilirken, JEDEC modüllerinde yaklaşık 12 bin 800 Mbps hızları yakalayabilecek.

GDDR bellek teknolojisiyle çalışma prensibi benzer olsa da tamamen farklı bir birim olan DDR6 bellekler, seleflerine göre özellikle grafik kartlarıyla olan uyumuyla ön plana çıkıyor. Üstelik standart DDR5‘ler 64 GB’a kadar bir destek sunarken yeni teknolojinin bu alanda da 2 kata yakın bir artış sunması bekleniyor.

GDDR6+ teknolojisinin de eli kulağında!

Sızdırılan bilgilere göre Samsung, GDDR6+ teknolojisini GDDR7‘nin tanıtımını yapacağı etkinliğin öncesinde kullanıma sunacak. Söylenene göre bu teknoloji 24 Gbps’ye varan hızlara ulaşacak. Yani gelecekteki 256 bit GPU’ların 768 GB‘a kadar bir bant genişliğine sahip olmasına olanak sağlayacak. Ayrıca 320, 352 ve 384 bit veri yolu düzenine sahip GPU’ların 1 TB’ın üzerinde bant genişliği elde edeceği söyleniyor.

Öte yandan GDDR7 teknolojisinin 32 Gbps’ye kadar aktarım hızlarını destekleyebilecek. Ayrıca Samsung’un bu belleklere gerçek zamanlı hata koruma özelliğini standart olarak yerleştireceği söyleniyor. Bununla birlikte GDDR7 bellekler teoride 384 bit veri yolu arabirimi aracılığıyla 1.5 TB’a ve 512 bit sistem aracılığıyla 2 TB’a kadar hız sağlayabilecek.

Kaynak: Shiftdelete

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP