a

Antalya Devlet Opera ve Balesi ‘Sevil Berberi’ eserini Antalyalı sanatseverlerle buluşturdu!

Antalya Devlet Opera ve Balesi (DOB), hem müzikleriyle, hem de sahnelenme tekniği ve kostüm tasarımıyla İtalyan komik operasının şaheserlerinden Rossini’nin ‘Sevil Berberi’ eseri, bu sezon ilk kez Haşim İşcan Kültür ve Sanat Merkezinde sahneledi.

Antalya’da ilk kez 2020 yılında prömiyeri gerçekleştirilen eserin, bu sezonki ilk gösterimi, opera özüne uygun biçimde kısaltılan dekor ve kostümlü konser versiyonu ile 20 Kasım’da Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluştu. Antalya DOB sahnesinde ilk kez  icra edilen “Sahneli Konser”, yani orkestranın da sahnede yer alarak, sanatçıların performanslarını orkestranın önünde sergilemesiyle her zamankinden farklı bir sahne tasarına sahip olan, Haldun Özörten’in sahneye koyduğu eser, Antalya DOB orkestrası Şef Zdravko Georgiev Lazarov ve Antalya DOB korosu Şef Mahir Seyrek yönetiminde, dekor tasarımı Tayfun Çebi, kostüm tasarımı Nursun Ünlü, koreografi Melda Özkan ve ışık tasarımı da Mustafa Eski tarafından gerçekleştirildi.

sevil berberi

17. yüzyılda İspanya’nın Sevil kentinde geçen iki perdelik eserde, zengin ve soylu Kont Almaviva’nın Madrid’de görüp, aşık olduğu güzel Rosina için Sevil’e gelmesi, kentteki herkesi tanıyan ve her olaydan haberdar olan eski berberi Figaro’nun yardımları ile Rosina’naya aşkını ilan etmesi ve amacı sadece Rosina’nın servetini ele geçirmek için onunla evlenmeyi planlayan vasisi Doktor Don Bartolo’nun planları ve bu konular etrafında gelişen olaylar ele alınıyor. “Sevil Berberi’inde”, ’Figaro’ rolünü Mehmet Ali Tutar, “Rosina” rolünü Sema Çavuşoğlu Suna, ‘Kont Almaviva’ rolünü Devrim Demirel, ‘Dr. Bartolo’ rolünü Engin Suna, ‘Don Basilio’ rolünü Umut Tarık Akça, ‘Berta’ rolünü Gülçin Gültekin, ‘Fiorello’ ve ‘Subay’ rollerini Baturalp Bilgili, ‘Uşak’ rolünü Vural Vursavaş, ‘Noter’ rolünü Egemen Barın canlandırırken, Mustafa Özşamlı da anlatıcı olarak yer aldı. Eserin sahnelenmesinin ardından emeği geçen sanatçılar, Antalyalı sanatseverlerin ayakta alkışlarıyla takdir aldı.

Haber ve Fotoğraflar: Özgür Köroğlu -Antalya

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.

HIZLI YORUM YAP