Uzmanlar uyarıyor: Yakın zamanda kızamık salgını olabilir!

Dünya Sağlık Örgütü ve ABD halk sağlığı kurumu, artık dünyanın her bölgesinde yayılan ve yakın zamanda bir tehdit oluşturabilecek olan kızamık için uyardı. Sağlık kuruluşları ortak bir raporda, COVID pandemisi sırasında kızamığa karşı aşılarda düşüş olduğunu ve hastalık hakkında daha az veri olduğunu söyledi.

Kızamık, en bulaşıcı insan virüslerinden biridir, ancak salgınları önlemek için %95 aşı kapsamı gerektirmesine rağmen, aşılama yoluyla neredeyse tamamen önlenebilir. DSÖ ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin raporuna göre, geçen yıl yaklaşık 40 milyon çocuk, pandeminin yarattığı engeller nedeniyle bir dozu kaçırdı. Haliyle bu dozun atlanması milyonlarca çocuğu hastalığa duyarlı hale getirdi. DSÖ’nün kızamık lideri Patrick O’Connor, “Bir yol ayrımındayız” dedi. “Bunu hafifletmeye çalışmak çok zorlu bir 12-24 ay olacak. Vakalar henüz önceki yıllara göre önemli bir artış göstermese de artık harekete geçme zamanı” diye ekledi. O’Connor, uzun süredir devam eden sosyal mesafe önlemleri ve kızamığın döngüsel doğasının neden vakalarda bir sıçrama olmadığını açıklayabileceğini söyledi. Bununla birlikte, oldukça bulaşıcı bir hastalık olduğu için bu durum hızla değişebilir.

Yetkililer, geçen yıl dünya çapında yaklaşık dokuz milyon kızamık enfeksiyonu ve 128.000 ölüm olduğunu söyledi. Şubat ayında İngiltere’deki sağlık yetkilileri, aşı oranlarının on yılın en düşük seviyelerine düştüğü konusunda uyardı. Kızamık normalde doğrudan temas yoluyla ve öksürme ve hapşırma yoluyla hava yoluyla bulaşır ve aşılanmamış küçük çocuklar, kızamık ve komplikasyonları açısından en yüksek risk altındadır. Kızamık ateş, kas ağrısı ve yüz ve üst boyunda deri döküntüsü gibi semptomlara neden olur ve ölümcül olabilir. Ölümlerin %95’inden fazlası gelişmekte olan ülkelerde, çoğunlukla Afrika ve Asya’da meydana geliyor. Kızamık için spesifik bir tedavi yoktur, ancak iki dozluk aşı ciddi hastalık ve ölümleri önlemede yaklaşık %97 oranında etkilidir.

Yorumlar kapalı, ancak trackbacks Ve pingback'ler açık.