Tamer Karatekin Kimdir?

1981 yılında Yugoslavya’da doğumlu Karatekin, 6 yaşında satranca başladı. İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra MIT’den burs alarak mühendislik okudu. Satranç oyuncusu olarak 16 yaşında FIDE Ustası (FM) unvanını kazanan Karatekin 2000 yılında Türkiye Satranç Şampiyonu oldu.

2003 yılında MIT ve Kaliforniya Teknik Üniversitesi arasında düzenlenen turnuvada eski ABD Liseler Şampiyonu Patrick Hummel’a karşı oynadığı oyunu 67 hamlede kazanmıştır. 2015 yılından beri FIDE eğitmenidir.

*****

Karatekin’in medyaya en çok yansıyan başarıları, 1997 yılında, İstanbul’da düzenlenen eşzamanlı satranç gösterilerinde dünya şampiyonları Garry Kasparov ve Anatoly Karpov‘la berabere kalmasıdır.

2000-2004 yılları arasında MIT’de elektronik mühendisliği ve bilgisayar bilimi dalında öğrenim görmüştür. Öğrenimi sırasında, MIT Optik ve Medya laboratuvarlarında araştırmacı olarak çalışmıştır. Buradaki eğitimi sırasında ve öncesinde, 1998’de Amerika Gençler Şampiyonu Dean Ippolitoyu, 2002’de Harvard şampiyonu Marc Esserman’ı, 2003’te Amerika Liseler şampiyonu Caltech öğrencisi Patrick Hummel’i yenmiştir.

Amerika’daki lisans eğitimi sonrası, Türkiye’de yazılım, turizm, Tübitak bilim olimpiyatlarına hazırlık, gıda, ve uluslararası ticaret gibi değişik sektörlerde yöneticilik ve girişimcilik yapan Tamer Karatekin, ikinci bir meslek olarak tecrübelerini genç satranççılara aktarmak için satranç koçluğuna başlamıştır.

Teke tek ve grup olarak ders vererek yetiştirdiği öğrenciler arasında, Dünya, Avrupa, Türkiye ve İstanbul küçükler şampiyonalarında ilk üç dereceyi almış öğrenciler mevcuttur.

Satranç koçluğuna ek olarak Tamer Karatekin, 2011-2012 yıllarında, satranç teknolojileri konusunda TSF’ye danışmanlık sunmuştur. FIDE Ustası (FM), FIDE Antrenörü (FT) ve FIDE Okul Eğitmeni (FSI) ünvanlarına sahiptir. İTÜ Geliştirme Vakfı okullarında 2014-2015 okul yılı boyunca ilkokul 1. ve 2. sınıfların zorunlu satranç dersini veren Tamer Karatekin, bu esnada geliştirmeye başladığı eğitim ve oyun portalı projesi Derin Satranç’ın kurucusu ve yöneticisidir.

Diğer Haberler ⤵
Yorum Bırakın
mersin escort