a

Kuzey Kıbrıs Cumhurbaşkanı Tatar: Doğu Akdeniz’de gerginlik artabilir

Çeşitli etkinliklere katılmak için Kayseri’ye gelen Tatar, Valiliği ziyaretinde, Kıbrıs‘ta büyük bir mücadele içerisinde olduklarını belirtti. Kıbrıs Türk halkının mücadelesinin Türkiye’nin desteği ile yıllardır sürdürüldüğünü vurgulayan Tatar, Kuzey Kıbrıs’ın uluslararası anlamda bazı sıkıntılar yaşasa da her geçen gün daha da geliştiğini ifade etti.

Kayseri Üniversitesi’nde ‘Mavi Vatan’da Kuzey Kıbrıs Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin Rolü’ konulu konferansta konuşan Tatar, ardından Valiliği ziyaret etti.

Ersin Tatar, valilik ziyareti sonrasında gündeme dair açıklamalar yaptı. Tatar, Güney Kıbrıs yönetiminin batılı ülkelerden yeni füze savunma sistemleri almasının, Doğu Akdeniz’de gerginliği artırabileceğini belirtti.

Tatar, geçen Pazar günü yapılan genel seçim sonuçlarını da şöyle değerlendirdi:

“Bu seçimde yeni bir parlamento seçilmiştir. Bu parlamento inşallah önümüzdeki 5 yılda KKTC’nin gelişmesi ve kalkınması için güzel ve önemli hizmetler verecektir. Cumhurbaşkanı olarak beklentim budur. Seçim sonuçları beni çok memnun etmiştir. KKTC’de artık yeni siyaset yeni anlayış yan yana yaşayan 2 ayrı egemen eşit devlet. Rumlar bazı emperyalist güçler ile füze savunma sistemlerini güçlendirmek için yeni füzeler almakta olduklarını öğrendim. Bu son derece yanlış. Şu anda Doğu Akdeniz’de olan gerginliği daha da artıracaktır. KKTC’yi daha güçlendirmek, Kıbrıs Türk halkının refahını ve mutluluğunu daha da umutlu bir şekilde geleceğe taşımak için çalışmalarımızı bu anlayış ile sürdürmekteyiz.”
Sputnik

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro