DOLAR

13,4726$%0.71

EURO

15,2894%0.84

STERLİN

18,2713£%0.23

ÇEYREK ALTIN

1.281,00%0,46

ONS

1.831,85%-0,32

BİTCOİN

477550฿%-3.5036

a

Trump: Afganistan’dan çekilme planım, Çin sebebiyle Bagram üssünü ABD’nin kontrolünde tutmaktı

Önceki ABD Başkanı Donald Trump’ın Taliban’la yaptığı anlaşma uyarınca görevdeki ABD Başkanı Joe Biden’ın Afganistan’dan çekilmesi, ülkenin Taliban’ın kontrolüne geçmesiyle sonuçlanırken, ABD’nin terk ettiği Bagram askeri üssü de gündemden düşmüyor.

Biden’a yönelik Afganistan eleştirilerinde ‘Bagram’dan çıkmanın hata olduğu’ savı ve ‘Taliban’ın Bagram’ı Çin’e devredeceği’ iddiasına yer veren Trump, son açıklamasında, ‘Afganistan’dan askeri çekilmeyi planlarken, Bagram üssünü Çin’in nükleer tesislerine yakınlığı nedeniyle ABD kontrolü altında tutmayı amaçladığından’ söz etti.

45. Başkan, Fox News’a şöyle konuştu:

“21 yıl yetmişti, Afganistan’dan çıkma kararı almıştım, ama 2500 asker bırakıp Bagram’ı tutacaktım, fakat Afganistan yüzünden değil, Çin yüzünden. Çünkü Bagram Çin’in nükleer musibetine araçla bir saat uzaklıkta, çünkü orası tam da Çin’in nükleer silahlarını yaptığı yer.”

Çin’in Bagram’ı kontrolüne almak istediği iddiasına geri dönen Trump, ‘ABD’nin Afganistan’dan çekilmesinden sonra kullanılamaz hale gelmeleri için geri kalan tüm üsleri bombalamanın’ planları arasında yer aldığını da belirtti.

Halefi Joe Biden’ın ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilmesini tamamlama şeklinin “ABD tarihindeki en utanç verici an” olduğu görüşünü tekrarlayan Trump, ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley’i de ‘çekilirken askeri teçhizatı geride bırakmanın beraberinde götürmekten çok daha ucuza mal olacağını’ savunduğu için eleştirdi.

Milley’nin tavrını “Korkunç bir açıklama olduğunu bildiğim bir açıklama yaptı. ‘Efendim, ekipmanı bırakmak onu almaktan daha ucuz… 98 milyon dolara mal olan bir uçağımız var’ dedi” sözleriyle aktaran Trump, Afganistan’dan kaçarken uçağın taşıyabileceğinden daha fazla parayı ülke dışına kaçırmaya çalıştığı iddia edilen eski Devlet Başkanı Eşref Gani’yi ‘dolandırıcı’ diye niteledi.

Kaynak: Sputnik

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Rusya, yeni bir hipersonik füze denemesi gerçekleştirdi