DOLAR

13,5233$%-0.97

EURO

15,1266%-0.84

STERLİN

18,1880£%-0.74

ÇEYREK ALTIN

1.259,00%-1,61

ONS

1.783,43%-0,62

BİTCOİN

502011฿%0.8168

a

Elektrikli araç sahiplerinin hakları güvence altına alındı!

TMBB’den oldukça önemli haberler geldi. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bugün, enerji teklifi tartışıldı. 39 maddelik teklif, kabul edildi. Bunlardan ilki, elektrik faturalarında yer alan yüzde 2’lik TRT payı ve enerji fonunun kaldırılmasıydı. Bunun yanı sıra meclis, korsan maç yayınlarının önüne geçecek kararı da onayladı. Ayrıca elektrikli araç kullanıcıları bir süredir beklenen için kararlar da yürürlüğe girdi! İşte elektrikli araç sahiplerini ilgilendiren o detaylar…

Elektrikli araçların yaygınlaştırılması amaçlanıyor

Alınan yeni kararlara göre elektrikli araçların şarj istasyonlarının ruhsatlandırılmasına, kurulum ve işletmesine yönelik esaslar belirlendi. Bu doğrultuda elektrikli araç sahiplerinin hakları güvence altına alındı. Piyasadaki denetim ve işleyiş ile alakalı sorumluluk ise Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’na verildi.

Meclis, elektrikli araçlara ilişkin şarj hizmetinin sunulabilmesi ve şarj istasyonları için gerekli teknik altyapının oluşturulması; buna ilişkin hukuki altyapının kurulmasına yönelik adımları attı. Bu kapsamda çevrenin korunması için sera gazı salınımlarının azaltılması amaçlanarak, elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılmasına yönelik çalışmalar başlatıldı.

Piyasa faaliyetlerinin yürütülmesinde düzenleme ve denetim usul ve esasları, piyasa işleyişi temel ilkeleri, piyasadaki taraflar ile EPDK’nın görev, yetki, sorumluluklar ve haklarının belirlenmesiyle elektrikli araç kullanıcılarının haklarının güvence altına alınması amaçlanıyor.

Şarj hizmetlerindeki sorumluluk, işletmecilere ait olacak

Alınan yeni kararlarla beraber şarj hizmeti sağlanması konusunda birincil sorumluluk, şarj ağı işletmeci lisansı sahibine ait olacak. Bu hizmetin fiyatları serbest bir şekilde belirlenecek. Fakat rekabeti bozan ya da kısıtlayan fiyatlar yakından denetlenecek. Fiyatlandırmalar, şarj istasyonlarında ve şarj ağı işletmelerinin dijital hesaplarında vatandaşlara sunulacak. Dolayısıyla bu sadece sürpriz fiyatlandırmaların önüne geçilecek.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından belirlenen politikalar dâhilinde, dağıtım şirketleri, şarj ağı işletmecisi ile elektrikli araç üreticisi ve ithalatçılarından temin ettiği verilerden yararlanarak, her iki yılda bir, elektrikli araç kullanımı, gelişimi ve şarj altyapısı ihtiyacına yönelik projeksiyonlar hazırlayacak.

Şarj hizmetleri konusunda rekabeti engelleme, bozma ya da kısıtlama amacı taşıyan anlaşma ve eylemlerin, şarj hizmetini etkilemesi durumunda, gerekli işlemler başlatılacak. Bölgesel veya ulusal düzeyde taban ve tavan fiyatları tespit edilecek.

Shiftdelete

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Interpol tarafından kırmızı bültenle aranan terörist teslim oldu