‘Sahte engelli raporu’ operasyonunda 21 tutuklama

İzmir İl Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, sahte engelli raporu hazırladığı belirlenen suç örgütüne yönelik harekete geçti. İ

zmir merkezli 18 ilde gerçekleştirilen operasyonda şüphelilerden 32’sinin organizatör, 13’ünün ‘joker’ olarak adlandırılan sağlam veya engel oranı düşük kişilerin yerine geçen çeşitli hastalıkları bulunan kişi, 1’inin doktor, 6’sının memur, 28’inin hastane çalışanı, 51’inin aracı ve 249’unun ise sahte rapor sahibi olduğu belirtildi.

KAMU 10 MİLYON LİRA ZARAR UĞRATILMIŞ

TÜM AŞAMALAR TAKİP EDİLMİŞ

Şüphelilerin, sağlık kuruluna görünecek kişileri, rapor alacakları hastalıklarla ilgili bilgilendirdikleri ve doktorları yanlış yönlendirdikleri, böylece usulsüz rapor almalarını sağlayıp, bu kişilerin erken emeklilik, ÖTV indirimi, ücretsiz ulaşım kartı gibi engelli vatandaşlara tanınan birçok hizmet ve avantajdan yararlanmasını sağladıkları ve kamu zararına neden oldukları saptandı. Ayrıca rapor alma sürecinin tüm aşamalarının şebeke üyeleri tarafından takip edildiği, rapor alacak kişilere muayeneye girmeden önce kan şekerini yüksek göstermek için pirinç, tansiyonlarının yüksek çıkması için zeytin gibi besin maddelerinin yedirildiği ortaya çıktı. Operasyonda 380 şüpheliye adli işlem yapılırken, haklarında gözaltı kararı verilen 53 şüpheliden 51’i gözaltına alındı. Yurt dışında olduğu belirlenen 2 şüpheliyi ise yakalama çalışmaları sürüyor.

Şüphelilerin adreslerindeki aramalarda 3 tabanca, 310 mermi, 49 bin 700 lira nakit, içinde birçok notun bulunduğu 6 ajanda, başkalarına ait çok sayıda hesap dekontları, çeşitli isimlere düzenlenmiş 27 sahte sağlık kurulu raporları, 105 sentetik ecza hap, çok sayıda muayene kağıdı ve dijital materyal ele geçirildi.

GÖSTERMELİK DANIŞMANLIK ŞİRKETİ

51 ŞÜPHELİDEN 21’İ TUTUKLANDI

Emniyetteki işlemleri tamamlanan 51 şüpheli, dün saat 11.00 sıralarında adliyeye sevk edildi. Y.Ö., H.C., B.O., N.A., N.T., F.O., İ.L. ve S.S. savcılık tarafından serbest bırakılırken, Ş.Ö., İ.Ö., U.Ö., M.A., A.S., H.G., D.Ö., K.T., Ö.K., A.E., Ç.K., E.Ç., G.İ., H.Ş., H.T., M.Y., N.T., N.C., N.B., R.Ü. ve S.K. tutuklandı. Öte yandan, Y.T., M.K., M.A., T.K., A.A.İ., A.T., A.Ç., Ç.Ü., H.T., H.B.G., İ.M., İ.A., K.Ö.S., N.P., N.J., R.K., Ş.A., M.S., A.G., N.B., M.B. ve M.E. isimli 22 şüpheli çıkarıldıkları mahkeme tarafından adli kontrol şartıyla serbest kaldı. 

Yorum Bırakın