İmamoğlu’na açık telgrafımdır!

Açık telgraf! “Daha hızlı gidiyor ya..!”

Sayın İmamoğlu Stop!

İsparkların geçmişteki uygulaması kabak tadı vermişti Stop!

Yeni uygulama da aynı şekilde Stop!

Kararı gözden geçirmek gerekmiyor mu? Stop.

*****

Geçtiğimiz aylardan, yıllardan…

Pandemi dönemi; araçlarımızda ve yanımızda taşıdığımız basın görev tanıtım kartlarımızla rahat rahat mesleğimizin gereği neyse onu yaptık. Sağ olsunlar, “emniyet teşkilatı dahil” herkes elinden geldiğince yasalar çerçevesinde, yolda, trafikte yardımcı oldu.

O dönem Türkiye’yi gezdim desem yeridir, örneğin İzmir dahil bir çok büyükşehir belediyesinin otopark çalışanları kısa süreli parklar dahil hiç bir sıkıntı yaşatmadan yardımcı oldular. Bizim İSPARK hariç..!

Sorunu çözmek için M.Vekili danışmanları, Milletvekilleri, İl ve İlçe Başkanlarından destek istedim yerimizde saydık!!!

En son İstanbul Akparti İl Başkanı Sn. Kabaktepe ile ayak üstü konuşup İspark ile ilgili sorunumuzu iletip, konunun para değil, haklı prestij meselesi olduğunu anlattım, sağ olsun ilgileneceğini söylemişti ama unuttu sanırım.

En son 153’ü arayıp derdimizi anlattım. Konuştuğum hanımefendi bilgilendirme esnasında basın kartlarını Cumhurbaşkanlığı turkuaz basın kartı ve Sarı basın kartı olarak gruplandırıp anlatmaya başladı ve isparklarda kartınızı ibraz etmeniz yeterli dedi.

(Konuşmanın devamı telefon konuşma kayıtlarında vardır muhtemelen)

İBB’nin çözüm merkezinden gelen cevap, “Copy Pace”

5536904**** no’lu başvurunuzla ilgili İSPARK AŞ ile yapılan görüşme neticesinde alınan bilgi şu şekildedir: “İBB Meclis kararı gereğince 2022 yılında uygulanan basın kartı ibrazı ile yararlanma uygulaması kaldırılmış ve basın mensubu plakaları için kayıt şartı getirilmiştir. Basın mensubu statüsündeki müşterilerimiz için; 16.01.2023 tarihi itibariyle Online Başvuru alma sürecine geçilmiştir. Basın mensuplarımız Resmi internet sitemizdeki https://ispark.istanbul/online-basvuru/ linkinden başvuru formu doldurarak kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir. Bilgilerinize sunar, sağlıklı günler dileriz.”

*****

Linke tıkladığımda karşıma çıkan bilgi;

Cumhurbaşkanlığı iletişim başkanlığından alınan alınan basın kartı, “Turkuaz Basın Kartı” Ruhsat sureti…

Bu linke gittiğinizde araç ruhsatınızın ve basın kartınızın suretini yükleyeceksiniz. Plakanızı kaydettirmeniz şart.

*****

Buradan benim anladığım öyle yanınızda, aracınızda Turkuaz Basın kartı bile taşımış olsanız İsparklardan ücretsiz faydalanamayacaksınız, illaki kayıt şart!

Peki, aracımın plakasını kaydettirdim, Turkuaz Basın Kartım da var, ama arabamı sattım, plaka ispark sisteminde  kayıtlı ya da benim ispark sisteminde kayıtlı arabamı arkadaşıma, şirket çalışanına verdim. Plakam kayıtlı mı kayıtlı. Ya sonra? Arabaya bakın, plaka kayıtlı ya, gazeteci olmayan bile isparklardan rahatça faydalanabilecek. Bulunan çözüm bu mudur?

Araba dile gelse şoföre, “in aşağı park bana serbest sen kimsin” der!

Yurt dışından yabancı bir gazeteci geldi, araç kiraladı, aracının önüne de uluslararası basın kartını koydu, isparklardan birine aracını park etti. Söyleyeyim ne olacağını, görevli gelip fiş kesip eline tutuşturacak!

Kaldırım benim kaldırımım, belediye gelmiş park yeri haline getirmiş belediye kasasına katkı, eyvallah!

Ama bana göre ortada şöyle bir sorun var;

Benim gazeteci olup olmadığıma kim karar verecek, İBB’mi?

İBB’nin basın mensubu denildiğinde tek anladığı şey Turkuaz Basın kartı sahibi olanlar mı?

Geri kalan basın mensupları ne olacak? Turkuaz Basın kartı sahibi olmayanlar!

Sonra her yıl çıkıp, “Çalışan Gazeteciler Günü Kutlu Olsun”

Yok öyle!

Durun size bir fikir vereyim; her basın kuruluşundan 10 ya da 15 kişilik liste istersiniz, araç plakası kaydetme konusuna girmeden aracındaki basın kartı ile kimliğine bakar gereğini yaparsınız.

Sıkıntı sadece İsparkta mı?

Bir hafta öncesi x belediye kaldırım yeniliyor, bir hafta sonrası İski gelip kaldırım dahil ne varsa içinden geçiyor! Tamam İski çalışmasını elbette yapacak ama sizin bir sisteminiz yok mu? Ali yazar Veli bozar, parası kimden çıkar? Bizlerin cebinden değil mi?

Nasıldı İBB’nin sloganı..?

“16 milyon için çalışıyoruz”

Böyle devam ettiğiniz sürece beni çıkın kardeşim…

Yeni sloganınız; 15.999.999 için çalışıyoruz olsun!

Yazarın diğer yazıları

Tut köşesinden

Törkiş

Diğer Haberler ⤵
Yorum Bırakın
mersin escort