Zaman mı değişti, Oscar mı?

Akademi ödülleri 95. senesinde de sahiplerini bulurken tuhaf bir sessizliğin hakim olduğunu söylemek pek yanlış olmaz.

Sabahı beklenen akşamlar, adaylıkları tartışmak, liste hazırlamak.. Akademinin geçmiş yıllarına dair parlak ve gerçek hissettiren anlar olsa da bu sene ödül törenini televizyon üzerinden yayınlayan bir kanal dahi olmadı.

Bu hissiyatın etken sebebi, ülke olarak halâ yaşadığımız yas süreci mi düşüncelerini irdelerken dünya genelinde ve tüm sinemacılar nezdinde tartışmalara açık bir Oscar yaşandığını gözlemleyebildim.

Everything Everywhere All at Once en iyi film ve yönetmen başta olmak üzere yedi ödülle geceye damga vurdu demek istesem de teknik açıdan kusursuz olan bu işi en iyi kurgu ödülüne yakıştırdığımı belirtirim. Sinema tarihinin en fazla ödül alan yapımını düşündükçe, Akademi’nin hikaye ve senaryonun verdiği hazdan ziyade sinemanın sanatsal yapısı, teknik yapısı ve zihnine yoğunlaştığını, favorisi The Banshees of Inisherin olanlar olarak biraz daha fazla anladık.

Ödül beklentisi iyi yapımlar için haksızlık mı, gerekli mi?

The Banshees of Inisherin ve salt ‘‘arkadaşlık çatışması’’ olarak tanımlanamayacak diyalogları, hikayesi, duyguyu iliklere kadar geçirme, yardımcı karakterlerin başarılı oyunculuğu adeta ‘‘Akademi lobisi ne yapıyor?’’ dedirtti. Barry Keoghan’ın elinden en iyi yardımcı erkek oyuncu ödülünü özenle ve yavaşça çekildiğini de düşünmedim desem yalan olu.

Brendan Fraser’ın küllerinden doğuşu..

Lobi ve sinema tartışırken bu kavramların çok ötesinde, Brendan Fraser’ın en iyi erkek oyuncu ödülüydü. Vaktiyle Mumya izlemiş olmanın Fraser hayranlığı yaratmasının yanı sıra hak edilen, geç kalınmış, kariyerde karşılaşılan haksızlıklara karşı ‘‘dipten zirveye’’ mahiyetinde çok önemli bir Oscar yerini buldu.

2023 Academy Awards töreninde Asyalı bir kadın Oscar’ı kazandı diye sevinmeli miyiz?

95 yıllık Akademi tarihinde en iyi kadın oyuncu ödülünü başarılı performansıyla kazanan Michelle Yeog, Oscar’a layık görülen ilk Asyalı olarak tarihe geçerken ‘‘bu bir hediye mi, yoksa lütuf mu?’’ sorusunu sormaktan kendimi alamadım.

İzlenme oranı geçen yıla göre %12 oranında artış göstermiş.

ABD’de 18.7 milyon kişi tarafından izlenen törende görülen artış, geçtiğimiz senelerde yaşanan skandallar ve olayların bir etkisinin olup olmadığını da tartışmaya açık bir hale bırakırken, Akademi jürisi ve seçici kuruluna karşı rantlanmış ve siyasi lobi tamlamaları yakıştırılırken içimden birkaç trajikomik cümle geçiyor.

Lobiye, ranta, hatta eyyamla karşılaşmak keşke Academy Ödülleri’nde karşılaştığımız ve şaşırdığımız toplumsal bir kavram olsaydı.

Diğer Haberler ⤵
Yorum Bırakın
mersin escort