DOLAR

13,5217$%-0.11

EURO

15,4937%0.09

STERLİN

18,4983£%-0.27

ÇEYREK ALTIN

1.272,00%-0,53

ONS

1.817,07%0,06

BİTCOİN

584934฿%-0.00356

a

‘Keşke birkaç gün önce doğsaydı da Ferhan dedesi Pera’yı görebilseydi’

Müjgan Ferhan Şensoy, babası Ferhan Şensoy’un acı kaybından altı gün sonra kızı Pera’yı dünyaya getirdi. Torununu göremeden vefat eden usta sanatçının eski eşi Derya Baykal, Posta gazetesinden Alev Gürsoy Cimin’e verdiği röportajda, bu süreçle ilgili düşüncelerini dile getirdi.

Rahmetli Ferhan Şensoy’la boşansanız da aranız iyiydi. Özlüyor musunuz Ferhan Bey’i?

Her ölüm erken ölümdür. Çok erken gitti. İnanamadım ben. Konduramadım. Çocuklarım için de çok üzüldüm. Ayrılsak da Ferhan’ı insan olarak çok seviyordum. Ustamdı benim. Yıllarca bütün oyunlarda birlikte oynadık. Dünyanın her yerini birlikte gezdik. Çok fazla yaşanmışlık var ve aramızda tiyatro anlamında bir hiyerarşi vardı ve ondan çok şey öğrendim. Çok iyi bir ustaydı. Büyük bir boşluk oluştu.

Bir vasiyeti var mıydı?

Yazılı yahut sözlü yoktu ama şimdi çocuklar tiyatroyu canlandırmaya çalışıyorlar. Çünkü o bunu isterdi. Oğlum Mert de bu konuda çok destek oluyor. Yeri dolmaz bir insandı Ferhan. Ses Tiyatrosu ve Orta Oyuncular’ın yaşamasını isterdi. Bunun için yazılı bir vasiyete gerek yok. Evlatları zaten bunu görev biliyor. Ses Tiyatrosu Ferhan Şensoy’dan kalan tarihi bir miras, oranın kılına zarar gelsin istemezdi.

Çok zor günler geçirdiniz. Ferhan Bey’in acı kaybının ardından Pera bebek geldi. O süreci de konuşmak isterim.

Keşke birkaç gün erken doğsaydı da Ferhan dedesi Pera’yı görebilseydi. Keşke torunuyla buluşabilseydi. Belki Pera ona başka bir güç verecekti. Çok üzüldük, yokluğu çok belli…

Derya Baykal, “Tabii bu süreci en zor geçiren Ferhan oldu, hamileliğinin son günlerinde böyle bir acıyı kucaklaması korkunçtu. Derya babasıyla son zamanda çok birlikteydi, süreçte yanındaydı, ben de elimden geldikçe yanlarında oldum” dedi.

Anneanne olmak nasıl bir duygu?

Oğlum Mert’ten 8.5 ve altı yaşında iki torunum daha var. Tattım zaten bu duyguyu ama her biri bambaşka bir heyecan. Dördüncü ayımıza giriyoruz. Pera çok farklı bir bebek. Aşırı seviyoruz. Hayatımıza değişik bir enerji getirdi…

Usta oyuncu, “Elbette zorlukları var. Bu devirde çocuk yetiştirmek çok zor ve emek istiyor. Dünya çok değişiyor, torunlarımı gelecekte neler bekliyor, çok endişe duyuyorum” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.