Bikini Fitness Kraliçesi İle Röportaj

Şenay Günay “Röportaj”

Sorulara geçmeden önce kendinizden kısaca bahsetmenizi rica ediyorum. Röportaj öncesi sizi tanımış olalım!

Ben 18 Haziran 1974 tarihinde Bulgaristan göçmeni bir anne ve karadenizli bir babadan Samsun ‘da dünyaya geldim.

41 yaşıma kadar sporla ilgilendim dersem yalan söylemiş olurum.

Kadıköy Ticaret Lisesi mezunuyum. Ticaret Lisesini birincilikle bitirdikten sonra yaklaşık 2 sene bankada çalıştım ve hemen sonrasında Uluslararası Ticaret Firmalarına İthalat ve İhracat Danışmanlığı vermeye başladım ve bu görevden dolayı yaklaşık 17 sene yurt dışında farklı ülkelerde yaşadım. Çin’de üniversiteye gittim ve orada iş yönetimi okurken o arada Çince öğrendim. Gittiğim üniversitenin en başarılı yabancı öğrencisi seçildim.

Belli bir süre orada kaldım ve sonra Dubai ‘de yaklaşık iki sene kaldım.  Dubai’den sonra ülkeme kesin dönüş yaptım. Fakat ekonomik durumlar dolayısıyla istediğim firmalarla istediğim ticari bağlantıları sağlayamadığım için işi biraz askıya aldım. O dönemlerde yaklaşık 17 sene boyunca içtiğim sigarayı bırakmıştım ve ciddi kilo almıştım. Bir süre sonra kıyafetlerimi giyememeye ve  tombiş tombiş gezmeye başladım.  Hoşuma gitmeyen bu duruma “dur demenin vakti geldi”dedim ve spor salonuna yazıldım.

Tabii ki ilk başlarda klasik Türk kadını modunda 30 dk yürüyüş, sonra 1 saat lak lak sonra gelsin kahveler gitsin pastalar modundaydım.

Bir müddet sonra internette gezerken şu poposu çıkık bikinili kızları gördüm ve kendime bakıp ah ahh diye iç çektim.  Bu vücuda sahip olabilmem için bana yardımcı olacak biri Türkiye ‘de var mı araştırmasına girdim. Karşıma sürekli Hocaların Hocası  tek isim Dünya Şampiyonu  Hakan Gümüş çıkıp durdu.

Şenay Günay

Bir müddet araştırdıktan sonra kendisine ulaştım. Bana ilk sorusu “kaç yaşındasınız?” oldu. Ben“41 yaşımdayım” deyince “şuan işim var müsait olunca ben sizi arayacağım” dedi ve telefonu yüzüme kapattı. Birkaç gün bekledim, fakat geri dönmedi. Tekrar tekrar aradım telefonlarıma cevap vermedi. Sanırım yaşımdan dolayı yakıştıramadı yada yapabileceğimi düşünmedi.

Baktım bu iş telefonla olmayacak. Atladım ve Bahçelievler Yayla ‘daki Hakan Gümüş Spor Salonu ‘na gittim. Beni görünce tek kurduğu cümle “düşündüğüm kadar kötü bir durum yokmuş” oldu.  Uzun uzun konuştuk. Bana birsürü şey anlattı, resimler gösterdi ve en sonunda bana antrenman programımı verdi  ve dediki; “ yapabileceğini zannetmiyorum ama eğer bunu yapabilirsen senden Bikini Fitnessci olur”. “Ben yaparım” dedim.

Şenay Günay

Gittiğim salonun sahibi programı görünce “ Sen bu programı 3 gün yap alnından öperim” dedi. 18 Haziran 2014 tarihinden itibaren o program temposunda ve o program ağırlığında her gün Allah’ıma Şükür  5 saat antrenman yapmaya devam ediyorum.

“Yaklaşık bir senedir bu işi yapıyorum ve çok şükür Allah’ım 3 kere Türkiye Şampiyonluğu ve 1 kere Dünya dördüncülüğü nasip etti.”

Çok insan, ” 5 saat antrenman mı olur, imkansız!” dediler, ama oluyor işte. Çünkü bütün yarışlarımı naturel çalışarak kazandım. Naturel demek; emek demektir.  Ya o emeği vereceksin ya da destek alıp günde 2 saat antrenmanla işi bitireceksin.

Ben 41 yaşında bu işe başladığım için yarınıma dikkat etmeliyim ve hep dikkatli ve temkinli olmak zorundayım. Ben hiçbir zaman hırslı olmadım ve olmamda. Hırs kişiliğime ters.  Ben başarılıyım.  Çünkü her yaptığım işi ciddiye alırım, çok disiplini ve  sistemli çalışırım. Benim başarımın anahtarı bu!

Şenay Günay

Ne demiş atalarımız; ” Hırs gelir göz kararır, hırs gider yüz kızarırmış”.  Bu yüzden hırs bana göre değil. Bence başarı için çok çalışmak şart!

BAŞARILARIMIN HEPSİNDE HAKAN GÜMÜŞ İMZASI VARDIR!

1/ Kaslı bir vücuda sahip olmanın avantaj ve dezavantajları var mı?

Görsellik anlamında tabii ki artısı var. Çevre tarafından farklı değerlendiriliyorsunuz, taktir ediliyor ve beğeniliyorsunuz!

Dezavantajını hiç görmedim. Sevende var sevmeyen de !

2/ Neden bu spor branşını seçtiniz?

Açıkcası bikinili kızları gördüm kıskandım ve onlar gibi olmak istedim desem. Çok mu dürüst bir cevap olmuş olur? (Gülüyor)

3/ Sizce, vücut geliştirme her kadının yapabileceği bir spor branşı mı?

Salon üyelerimize, öğrencilerimize, çeşitli medya toplantılarında ve sosyal medyada hep söylediğim gibi; Benim diğer bütün bayanlardan tek farkım karar vermem ve bu yola çıkmamdır. Bu kadar!

Tabii ki bu işi yapacak kişinin herşeyden önce sağlıklı, anatomisi uygun, genetiği yatkın ve karakter yapısı uygun olmalı ki verdiği emeklerin karşılığını alabilsin. Bu işin aşığı çok, fakat bazı etkenler uygun olmazsa ne kadar uğraşsanız da bir yere kadar oluyor. Tabii ki bu dediklerim yarışmalara katılmak isteyen bayanlar için geçerli. Tabii ki sağlıklı herkes spor yapabilir, fitness yapabilir ve vücut geliştirmeyle ilgilenebilir.

4/ Zengin sporu olarak bilinen spor branşları içerisinde, ” Beslenme durumunu göz önüne alacak olursak ” vücut geliştirme kaçıncı sıraya yerleşir?!

Aslında bir sıralama yapamazsınız. Çünkü bazı kişiler mecburen daha maliyetli ürünlerle beslenir, bazı sporcularda daha uygun fiyatlı ürünleri tercih edebilir.  Benim kullandığımsuplement grubu çok kaliteli ve ben bazı sebeplerden dolayı  mecburen kırmızı eti tüketiyorum. Bizim işimizde bilirsiniz genelde beyaz et uygun fiyatlı ve proteini yüksek olduğu için daha çok tercih ediliyor. Sonuç olarak maliyet analizleri farklı olabiliyor!

5/ Bu sporu yapmaya başladığınızda yakın çevrenizden olumlu yada olumsuz tepkiler aldınız mı?

Almaz olur muyum! Aman Allah’ım!

Öncelikle annem.  Eyvah eyvah! Suplement kutularını görünce kıyametler koptu.  “Galon galon ilaçlar alıyorsun , 41 yaşından sonra böbreklerini bozacaksın, başımıza bodyci mi olacaksın, git koca bul evlen bunlarla uğraşana kadar. Canın sıkılıyor ne yapacağını şaşırdın, başıma erkekmi olacaksın … vb…” Klasik anne fırçaları.

Sonra arkadaş çevrem tepki verdi tabi. “Bak öyle erkek gibi kaslı kaslı iğrenç olma, öyle erkek suratlı olma, bak evde kalacaksın … 

Sonra baktılar ki; ne öyle böbrekler bozuldu ne ben öyle iri kıyım biri oldum. Tam tersine inceldim, narin oldum. Hele yarışma formuna girmeye başladığımda herkes muhteşemsin demeye başladı.  Birde bikinilerimiz ile podyumda boy gösterdik, olay orada bitti.  Şampiyon da olunca artık en büyük destekçim annem, ailem ve Hakan Gümüş Hocam.

6/ Bu spora ilk başladığınızda, ne kadar süre içerisinde değişiklik hissetmeye veya görmeye başladınız?

İlk ayda değişim başladı. Çünkü her gün durmaksızın 5 saat antrenman yapıyordum. 3 ay sonra Türkiye Şampiyonu oldum ve 4. ayda Dünya 4. sü oldum.

Sadece ve sadece kullandıklarım:

Hardlinenutrition

Amino Asit,

Bcca,

Glutamin,

Cla,

Zma,

C vitamini,

Glucosamin,

Aol,

Arg1250,

L Carnitin,

Hipro Protein Tozu

Bunların hepsi besin takviyesidir. Asla ve asla ilaç, steroit, anabolizan yada anabolizan etkisi yapan hormon ilaçları değil!

Zaten ilaç alırsanız yarışma yapamazsınız, para cezası var ve 4 sene uzaklaştırma cezası alırsınız.

8/ Doğal beslenmeyle mi, ilaçlarla mı daha hızlı sonuç alınabilir? Sizin tavsiyeniz nedir?

Hızlı sonuçtan kastiniz eğer yarışma yapacaksanız mecbur bahsettiğim bütün ek besin değerlerini alacaksınız, yok sadece spor olarak yapacağım diyorsanız tabii ki doğal beslenin. Fakat besin takviyeleri size kaliteli adale yapmanızda en büyük destekçi olacaktır.

9/ Günde kaç saatinizi antrenmana ayırıyorsunuz?

En az 5 saat. Bunun 2 saati cardio, diğer 3 saatti ağırlık ve Abs çalışmaları yapıyorum.

10/ Sponsor desteği alabiliyor musunuz?

Beslenme, bakım, alış veriş, kostüm, bikini, ayakkabı, otel sponsorlarım ablam ve eniştemdir. Sağ olsunlar!

Suplement sponsorum Hardlinenutrition.

Spor salonu sponsorum Atilla Şahinoğlu Hocam. Tunç Fitness Club Kozyatağı ve Fenerbahçe olarak iki salonda çalışıyorum ve Milli Atlet olduğum için benden ücret almıyorlar sağ olsunlar!

Solaryum, cilt bakımı, vücut bakımı sponsorum Bağdat Caddesi City Sun Solaryum sahibi Nedim Çoban ve eşi Gülşen Çoban ‘dır.

Hepsine buradan çok teşekkür ederim!

11/ Bu spora başladığınız günden bugüne hangi dereceleri elde ettiniz?

3 Eylül 2014 Yalova Bikini Fitness Dünya Seçmelerinde Türkiye Bikini Fitness Şampiyonu olduk.

4 Ekim 2014 Meksika Dünya Seçmelerinde 17 ülke içinde Dünya 4. ‘sü olduk.

5 Nisan 2015 Antalya Avrupa Seçmelerinde Türkiye Bikini Fitness Şampiyonu olduk.

3 Eylül 2015 Mersin Dünya Seçmelerinde Türkiye Bikini Fitness Şampiyonu olduk.

Şimdide 10 – 14 Aralıkta El Salvador da Dünya Yarışması için hazırlıklar devam ediyor. BURADA SON DURUM BİLGİSİ ALINMALI!!!!!!!!

12/ Ödül yönetmeliğinden faydalanma imkânınız oldu mu?

Bizde ödül yönetmeliği kalkmış durumda. Çünkü, bazı arkadaşlar hatalı işler yaptığından ve hayatlarına o ilaçlarla zarar verdiklerinden dolayı teşvik etmeme adına hükümet ödül yönetmeliğini kaldırmış durumda. Ancak Dünya yada Avrupa Şampiyonu olursanız ufak bazı ödüller var sanırım. Kısmet!

13/ Kendinize örnek aldığınız, ” İdolüm ” diyebileceğiniz bir sporcu var mı?

Amerikalı IFBB PRO Bikini Fitnessci Amanda Latona ve Brezilyalı Gracyanne Barbosa müthiş.  İkisine de hayranım!

Röportaj: Mehmet Güney

Diğer Haberler ⤵
Yorum Bırakın
mersin escort