Pentathlete Sıdal Aslan Söyleşi

Pentathlete olmak, İngilizce bilmeyenlerin, “pentathlete” kelimesini telaffuz etmesinden çok daha zor bir spor branşı..!

 

Hazırsanız söyleşimize başlayalım. Ama önce kendi kaleminden, kendisi hakkında çok kısa bir bilgi edinmiş olalım.

Ben Sıdal Aslan 21 yaşındayım. Hacettepe Üniversitesi Spor bilimleri fakültesi beden eğitimi ögretmenliği öğrencisiyim, okulum ve antrenmanlarım dışında instagram hesabım, “@sdlasln ve @fittyummy”  üzerinden sağlıklı ve sportif tarifler paylaşıyorum bir nevi hobim haline geldi.

M.G: Pentathlete olmak nasıl bir duygu?

S.A: Pentathlete olmak bizi mental ve fiziksel anlamda çok zorlasa dahi çok gurur verici bir duygu bu branştan aldığımız haz asla tükenmiyor.

M.G: Pentathleteler kendilerini özel hissetmeli mi?

S.A: Pentathleteler kendilerini özel hissetmeliler çünkü çoğu insan tek branş yaparken bile bir çok zorlukla karşılaşıyor, 1 branşta bile başarılı olmak bu kadar zorken yaptığımız spor içerisinde 5 branş var ve biz hepsinde iyi olduğumuzu göstermek zorundayız. Bu zor bir sorumluluk bu yüzden kendilerini özel hissetmeliler.

M.G: Pentathlete olmaya nasıl karar verdiniz?

S.A: 7 yaşımda yüzme sporuna başladım ve yüzmenin yanı sıra antrenörüm koşu antrenmanları da yaptırıyordu. Koşu branşımın iyi olduğunu farkettiğinde aileme Modern pentathlon branşına da sahip olduklarını ve yarışlara katılmamı istediğini söyledi. Küçük yaşta girdiğim ilk yarışlarda bile kendimi kürsüde gösterdim ve bu sayede serüvenim başlamış oldu.

M.G: Gerçek bir pentathlete olduğunuzu düşünüyor musunuz?

S.A: Gerçek bir pentathlete olduğumu düşünüyorum ve bana kalırsa gerçek bir Pentathlete olmak başta bütün branşlarımızı eksiksiz ve elimizden geldiğinin en iyisini yapmak, daima en iyisini hedeflemek ve bunun sorumluluğunun bilincinde olmaktır.

M.G: Pentathlete ve triatlet!?

S.A: Triathlon vb. çoklu branş yapan arkadaşlarımında bizimle aynı zorlukları yaşadığını düşünüyorum.

M.G: Milli sporcu olmanın avantajları var mı?

S.A: Milli sporcu olmak ve milli sporcuyum diyebilmek başta en büyük gurur. Bunun dışında tabiki bize getirdiği bir çok avantaj var.

M.G: Yaptığınız spor branşının adınızla özdeşleştiğini düşünüyor musunuz?

 

S.A: Adımın anlamı Zirvedeki güç, (zirve,güç,kuvvet) yaptığımın branşla özdeşleştiğini düşünüyorum, ismimi bu branşa yakıştırıyorum ama sanırım hangi branşı yapıyor olsam anlamı o branşa uyardı.

M.G: Modern pentatlon da en sevdiğiniz disiplin?

S.A: Modern Pentathlon da en sevdiğim disiplin Eskrim… Bunun sebebi; Antrenörümün, Kulübümün ve arkadaşlarımın aynı zamanda en iyi disiplinim olması.

M.G: Bu zor günlerde antrenman yapma fırsatı bulabiliyor musunuz?

S.A: Karantina günleri bizi çok zorluyor çünkü, bazı branşlarımızı gerilemeyi en aza indirmek için evde kuvvet antrenmanları şeklinde ya da online olarak antrenörlerimiz ile konuşarak yapıyoruz ama tabii ki yüzme ve binicilik gibi branşlarımız için biraz zor bunlar.

M.G: Branşınızın en zor tarafı sizce nedir?

S.A: Branşımın en zor tarafı bana kalırsa toplu halde bulunan bir tesisimizin olmaması bir antrenmandan diğerine giderken onların arasında geçen zaman kaybı ve taşımamız gereken malzemelerimizin ağır olması.

M.G: Türk ve yabancı sporculardan beğendiğiniz ya da örnek aldığınız, idolümdür diyebileceğiniz sporcu var mı?

S.A: Branşımda tabii ki tarzlarını beğendiğim sporcular var ama örnek aldığım kimse yok, kendi kişiliğim ile yol almak istiyorum.

 

M.G: Branşınızda hedef veya hedefleriniz var mı?

S.A: Hedeflerim… Şuan gençler kategorisinde yarışıyorum ve seneye büyükler kategorisine geçeceğim. Elimden gelenin en iyisini yapmayı planlıyorum.

M.G: Kadın, erkek herkesin rahatlıkla yapabileceği bir spor branşı mı?

S.A: Branşımda kadınlar ve erkekler ayrı, aynı zamanda yaş kategorileri de ayrı olarak yarışıyor, hem kadınların hem erkeklerin herkesin rahatlıkla yapabileceği bir branş.

M.G: Branşınızda fiziksel özellikler mi ön plana çıkıyor yoksa inatçı ve savaşçı bir kişiliğe sahip olmak mı?

S.A:  Branşımda fiziksel özellikler tabii ki önemli,  üst seviye  performans sağlamak için ama, mental anlamda güçlü olmadan bu sorumluluğun altından kalkmakta biraz imkansız.

BMHA

Diğer Haberler ⤵
Yorum Bırakın
mersin escort