DOLAR

17,9131$% 0.02

EURO

18,2474% -0.72

STERLİN

21,6400£% -0.86

GRAM ALTIN

1.022,09%-0,85

ÇEYREK ALTIN

1.671,00%-0,64

TAM ALTIN

6.664,00%-0,66

BİTCOİN

415556฿%0.19503

a

Düzenli diş temizliğinin genel sağlık üzerindeki muhteşem etkisi

Uzman Diş Hekimi Canan Sarıkaya iyi bir diş hijyeninin, sadece ağız ve diş sağlığını değil, genel sağlığı koruduğunu da söyledi. Düzenli diş temizliği ve diş hekimi ziyaretinin diyabet ve koroner arter hastaları üzerindeki etkilerine ilişkin yapılan araştırmanın da bunu ispat ettiğini bildiren Dt. Sarıkaya, “Önceki araştırmalarda periodontal hastalıkların (diş etlerinde veya dişlerinizi bir arada tutan dokulardaki iltihap) kalp hastalığı, diyabet ve obezite gibi diğer hastalıklarla ilişkisi tespit edilmiştir” dedi. 

‘Sağlık maliyetlerinde yüksek tasarruf’ 

Diş Hekimi Canan Sarıkaya, son araştırmanın ise önleyici ağız bakımı ile düzenli diş hekimi ziyaretinin, diyabet ve koroner arter hastalığıyla ilgili maliyetleri düşürdüğünü, genel sağlık bakım maliyetlerinde önemli tasarruf sağladığını gösterdiğini söyledi. Genel sağlık ile diş sağlığı arasında önemli bağlantılar bulunduğunu, zayıf ağız hijyeninin bir dizi ciddi kalp sorunu yanı sıra zatürre ile de bağlantılı olabileceğini kaydeden Diş Hekimi Canan Sarıkaya sözlerini şöyle sürdürdü: 

“Araştırmalar başta eksik dişler ve ileri diş eti hastalığı olmak üzere diş sorunlarının koroner kalp hastalığı, kalp yetmezliği, kalp ritmi bozukluğu, inme ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Yetersiz ağız ve diş hijyeni aynı zamanda kalp kapakçığı iltihabı için de bir risk faktörüdür. Hastalıklı dişten dolayı ağızdaki bakteriler kan dolaşımıyla ağzın ötesine yayılabilir ve iltihaplanmada artıştan bağışıklığın baskılanmasına kadar pek çok diğer sağlık sorunlarına etki edebilir. Ağız bakterileri ve iltihaplanmanın zatürreden böbrek kanserine, Alzheimer’den felce, hamilelik ve doğum sırasında komplikasyon gibi birçok soruna katkısı olabilir. Tavsiyemiz ağız ve diş temizliğine özen göstermenin yanı sıra hiçbir şikayet olmasa dahi düzenli olarak diş hekimine kontrole gidilmesidir.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.