DOLAR

13,5233$%-0.97

EURO

15,1266%-0.84

STERLİN

18,1880£%-0.74

ÇEYREK ALTIN

1.259,00%-1,61

ONS

1.783,43%-0,62

BİTCOİN

502011฿%0.8168

a

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklamalar

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle; Bugün ödül vereceğimiz insanlarımız arasında Teroman Duralı hocamız da bulunuyordu. Maalesef kendisini iki hafta önce ebediyete uğurladık. Ülkemizin son dönemde yetiştirdiği en önemli fikir adamları arasında yer alıyordu. Hayatı öğrenme aşkıyla geçen hocamızı bir kez daha rahmetle yad ediyoruz. Hocamızı Zonguldak Filyos bölgesinde kavşak düzenlemesi, tünellerin olduğu bölgeye de ismini vermek suretiyle yaşatacağız.

İdil Biret’in eğitiminden icrasına kadar müzik hayatının her bir safhası hayranlık duyulacak başarılarla doludur. Alev Ebuziyya seramik sanatının en önemli temsilcileri arasındadır. Cüneyt Arkın’ı anlatmaya gerek var mı bilmiyorum.

Hepimizin kahramanı bu sanatçımızın Türk sinemasının bugünlere ulaşmasında çok büyük katkısı vardır. Tarihi filmlerdeki başarısını asla unutmayacağımız Cüneyt Arkın’ı da tebrik ediyoruz. Hayatın her alanında kaligrafi sanatının ürünleri ile karşılaşmak mümkündür. Ethem Çalışkan bu kadim sanatın günümüzdeki en büyük üstatları arasında yer almaktadır. Gürbüz Azak, gazeteci, yazar, çizer sıfatları ile başladığı çalışmalarını İstanbul’da sürdürmüş bir değerimizdir. Sahaflık yok etme tehdidi ile yüz yüze olan basılı eserleri yeniden hayata döndüren güvenli limanlardır. Sahaflık denince ilk akla gelen yer İstanbul Sahaflar Çarşısı’dır. En önemli simalarından biri de 60 yıldır bu işe gönül veren İbrahim Manav’dır.

Bu yılki vefa ödülümüzü Kemal Tahir’e veriyoruz. Kendisi hakikati arama konusundaki merakı ile ilham kaynağı olmuştur.

Kültür ve sanatta ne kadar güçlüyseniz çevrenizi o kadar yönlendirebilir yönetebilirsiniz.

ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLEN İSİMLER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 8 Kasım’daki Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı millete sesleniş konuşmasında, Cumhurbaşkanlığı 2021 Kültür Ve Sanat Büyük Ödülleri’nin takdim edileceği isimleri duyurmuştu.

Bilim Kültür: Teoman Duralı
Müzik: İdil Biret
Görse Sanatlar: Alev Ebuziyya
Sinema: Cüneyt Arkın
Edebiyat: Gürbüz Azak
Kaligrafi: Ethem Çalışkan
Sahaflık: İbrahim Manav
Vefa Ödülü: Kemal Tahir

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Kasapoğlu: Gençlerimiz her konuda büyük gelişme içinde