DOLAR

13,4726$%0.71

EURO

15,2894%0.84

STERLİN

18,2713£%0.23

ÇEYREK ALTIN

1.281,00%0,46

ONS

1.831,85%-0,32

BİTCOİN

477550฿%-3.5036

a

TÜSİAD’a tepki ve çok net faiz mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları;

Tarihi ilim ve irfan cehdiyle dolu cemiyetimizin mücadelesi 1961 yılında başladı. Vakıf statüsüyle de yarım asıra yaklaşan bir geçmişe ait.
Tek amacı insan yetiştirmek olan cemiyetimizin, milletimizin milli ve manevi değerlerini güçlendirmek için bu çatı altında verdikleri hizmetler saymakla bitmez. Cemiyetten hizmetini almış bir kardeşinizim. Ülkemizin ilk imam hatip okulu açılmıştır. Vakfımızın kurucularından biri de Turgut Özal olduğunu hatırlatmak isterim. 

İlk emri ikra olan oku olan bir dinin mensupları olarak eğitim – öğretimi hayatımızın merkezine yerleştirmemiz şarttır. İlme irfana sırtımızı döndüğümüz dönemlerde de medeniyetimiz irtifa kaybetmiştir. Bizim de işe ilim irfan bayrağını yükselterek başlamamız gerekiyor. Gönül coğrafyamızın gözü bize dönüktür. İnsanlığın asırlardır türlü şekillerde karşısına çıkan zulümle yüzleştiği dönemde bu elbette çok büyük bir sorumluluktur. Mazlum ve mağdurların gözlerinde beliren umut ışığı bizi rahatlatıyor. Küresel yönetimlerde yaşanan sıkıntılar salgın süreci ile yükselmiştir. Bizim tek gayemiz işte bu süreci dünyanın devranın dönüşündeki süreci mazlumlar lehine yönlendirebilmektir. Türkiye’nin son 19 yılı büyük bir mücadeleye sahne olmuştur. 

Ülkemizde eğitimden sağlığa ulaşımdan enerjiye her alanda kurduğumuz güçlü altyapıyla milletimizi hak ettiği hayat standartlarına kavuşturduk. Türkiye küresel krizlere karşı bu derece dayanıklıysa gerisinde işte bu güçlü altyapı vardır. Şimdi aynı mücadeleyi ekonomide veriyoruz. Son 8 yıldır yaşadığımız her hadisede ekonomi vardı. Büyüme rakamlarımızla, istihdamımızla tüm göstergeler ülkemiz bakımından küresel çapta başarıyı işaret ederken kurda yaşanan dalgalanmaları bu çerçevede değerlendirmemiz gerekiyor. Neymiş efendim faizleri düşürüyormuşuz. Benden başka bir şey beklemeyin. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin faiz rakamlarıyla enflasyon rakamları arasındaki fark 10 katı bulmuşken bizim yaptığımız sınırlı faiz indirimleri bu tablonun gerekçesi olamaz. Amerika’ya Avrupa’ya bakın. Hepsinde durum felaket. Biz doğru yoldayız. Çünkü faiz zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan hükmü bize öyle sıradan gelen hüküm değil. Ülkemizin dışarıya bağımlı kalmasını isteyenler var güçleriyle direniyor. 19 yıldır bir mücadele veriliyor. 

Şimdi buradan sesleniyorum ey TÜSİAD sizin tek göreviniz var; yatırım, üretim, istihdam, büyüme. Siz bunda ne yapıyorsunuz önce onu ortaya koyun. Hükümete saldırmanın değişik yollarını aramayın sizin derdiniz başka. Bizimle mücadele edemezsiniz. Sizin derdiniz başka. Bu millet size bu fırsatı vermeyecek. Biz en zor anda bile şehir hastaneleri kurduk, acaba bunlar ne yaptı? Bu ülkeyi döviz kuru üzerindne yeniden şekillendirmek isteyenlere yeniden teslim etmeyeceğiz. Bir dedikodu almış başını gidiyor. Finans dünyasında sıkıntı yaşanacakmış. Bunu ancak ihanet içinde olanlar söyler. Biz dimdik ayaktayız. Göreve geldiğimizde unutmayın Türkiye’nin IMF olan borcu 23,5 milyar dolardı. Kimlerden devraldık bunu biliyorsunuz. 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Bakan Soylu, Kilis’te ‘Güvenlik Toplantısı’na katıldı