Donan Çıldır Gölü sürat patencilere antrenman pisti oldu

SGC70MwLu06RV4O3H8lggw

Doğu Anadolu’nun ikinci büyük gölü olan, Kars-Ardahan sınırları içerisindeki Çıldır Gölü’nün yüzeyindeki buz tabakası 20 santimetreye ulaştı.

yAM1zu2AHEOoat8fCv2D2w

Önceki yıllarda atlı kızak ve Eskimo usulü balık avcılığıyla gündeme gelen, araç ve lastikleri kış koşullarında test etmek isteyen otomotiv şirketlerinin tercih ettiği alanlar arasında yer alan göl, şimdi de buz üstünde paten yapan sporcular için antrenman sahası oldu.

LGrBNXor0kO cAs qX25Vw

Gençlik ve Spor İl Müdürlüğünce açılan kurslarla Kars Olimpik Buz Sporları Salonu’nda haftanın 6 günü eğitim gören sporcular, yüzeyi buzla kaplanan gölde kondisyon çalışması yapıyor.

Dh7PWjohZUuktzUzpQ2thQ

Arpaçay ilçesi Kütük Ev bölgesinde doğal buz pisti alanında bir araya gelen sporcular, burada hem antrenman yapıyor hem de eğlenceli vakit geçiriyor.

J7IDU4EV8kmg7dd0Cpz5cQ

Türkiye’nin en büyük doğal buz pisti olma özelliği taşıyan gölde sporculara Kars Olimpik Buz Sporları Salonu tesis amiri Sefer Gören ve short track antrenörü Gülçin Evgi eşlik ediyor.

lYFPX9d9IEivTgRaSijbKw

Salonlarının açılmasıyla sporcu yetiştirmeye başladıklarını belirten tesis amiri Sefer Gören, “Kars’ta 280 öğrencimizle sürat pateni yapıyoruz, 6 ay içiresinde sporcular iyi bir duruma geldiler. Yetenekli sporcularımız buzun üzerinde kendilerini rahat hissediyor. Şubat ayında Türkiye Şampiyonamız var, çocuklarımızı şimdi ona hazırlıyoruz.” dedi.

vRNHo46 3k295fRsTvsuAw

Doğal buzda çocukların keyifle paten yaptıklarını vurgulayan Gören, “Bizim yaptığımız buz da birbirine yakın ama doğal buz daha sert, çocuklar buranın keyfini yaşıyor. Çalışmalarımız iyi gidiyor, amacımız buradaki sporcularımızın Avrupa’da Türkiye’yi temsil etmelerini sağlamak.” diye konuştu.

GQcEr1cLrUyjYO0SR4bZVg

Önlerinde Türkiye Şampiyonası’nın bulunduğunu dile getiren antrenör Gülçin Evgi, “Oradan madalya ile döneceğimizi umuyorum. Çıldır Gölü çok iyi, ara ara gelerek burada antrenman yapacağız.” ifadesini kullandı.

cg39w9UqSUS1hgABN9A75Q
f7ndbqm3EkKHrgRMvhdqFA
X1c2f4islUCd0YcNt WGQA
605hDR9EHU24
oWBkxB9K40Cigd7DGpWB A
loO5CBt vkKVSdTDtiCHrA
Icwnj9LF3UGgECRShuRUQg
JW7ymqbDuESIxX PWW9wgA
Yorum Bırakın