DOLAR

13,4726$%0.71

EURO

15,2894%0.84

STERLİN

18,2713£%0.23

ÇEYREK ALTIN

1.281,00%0,46

ONS

1.831,85%-0,32

BİTCOİN

472302฿%-3.4767

a

Sosyal medya şirketleri, artık koşulsuz hesap verecek!

ABD senatosu yeni bir sosyal medya tasarısıyla geliyor. Sosyal medya platformlarını denetlemekte kararlı olan senato, bir süredir üzerinde çalıştığı tasarıyı duyurdu. Buna göre sosyal medya şirketlerinin platform verileri, bağımsız araştırmacılar tarafından denetlenecek. Şirketler kendi verilerini şartsız olacak bu kurula gönderecek.

Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası(PATA) geliyor!

Demokrat senatörler Chris Coons (D-DE), Amy Klobuchar (D-MN) ve ayrıca Cumhuriyetçi Rob Portman (R-OH) perşembe günü bir tasarı duyurdu. Duyuruya göre sosyal medya platformları, Ulusal Bilim Vakfı(NSF) tarafından tescilli olarak tanımlanan nitelikli araştırmacılar ile veri paylaşmak zorunda kalacak.

Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası (PATA) olarak adlandırılan yasaya göre sosyal medya şirketleri, Ulusal Bilim Vakfı (NSF) tarafından onaylandıktan sonra veri paylaşım kurallarına uymakla yükümlü olacak. Olası bir veri akışı ihlalinde ise platformlar, İletişim Ahlakı Yasası‘nın 230. Bölümü tarafından sağlanan dokunulmazlıklarını kaybedecekler.

Demokrasi için Siber Güvenlik projesinin baş araştırmacısı olan Laura Edelson konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası, platform şeffaflığı için gerçekten kapsamlı bir öneri. Bu yasa geçerse, araştırmacıların çevrimiçi zararları daha iyi anlamaları ve çözümler bulmaya başlamaları için gerçek bir yol sağlayacak.

ABD senatosu, sosyal medya düzenlemesi üzerine uzun süredir çalışıyordu. Öyle ki 2019’da senatodan Filtre Balonu Şeffaflığı Yasası önerisi çıkmıştı. 2020’de ise Platform Sorumluluğu ve Tüketici Şeffaflığı (PACT) adında bir yasa önerisi daha ortaya atılmıştı. Son olarak da Platform Hesap Verebilirlik ve Şeffaflık Yasası ile şirketlerin verilerini denetlenebilir hale getirilmek amaçlanıyor.


Ordinary kids sitting with mobile devices in street

Sosyal medyanın özellikle çocuklar üzerinde yarattığı tahribatı incelemek için de çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Instagram başkanı Adam Mosseri platformun genç kullanıcıların zihinsel sağlığına nasıl etkisi olduğuyla ilgili açıklama yapmak üzere senato önüne çıkmıştı. Senato üyeleri, bu görüşmede Instagram ve ana şirketi Meta‘nın bu konudaki yetersizliğinden şikayet etti.

Sosyal medya düzenlemeleri hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce denetlemeler tüm dünyada yayınlaşmalı mı? Lütfen düşüncelerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşınız.

Kaynak: Shiftdelete

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Sosyal medyanın gençler üzerindeki yıkıcı etkisi ortaya çıktı!