h Dolar 9,3374 %0.46
h Euro 10,8676 %0.46
h Sterlin 12,8865 %0.36
h Altın (Gr) 533,81 %1,00
h Çeyrek Altın 859,00 %0,69
h Bitcoin 599449 %3.83118
a

Türünün İlk Hasadı Gerçekleşti! “Niğde’de 6 Çeşit Yeni Patates”

türünün i̇lk hasadı gerçekleşti! “niğde’de 6 çeşit yeni patates”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türünün İlk Hasadı Gerçekleşti!

İnsanların yaşamı için gerekli olan gıdaların üretimi oldukça önemli son zamanlarda ülkemizde yerli ve milli tohumlarsa oldukça stratejik öneme sahip oluyorlar. Bu kapsamda her evin en temel ihtiyacı olan patatesle ilgili yerli ve milli patates türü üretimi ile ilgili çalışmalarda Niğde Patates Araştırma Enstitüsü tarafından geliştiriliyor. Bu çalışmalar kapsamında 6 çeşit yerli ve milli patates türünün hasadı yapıldı.
patates 3 min
TAGEM 30. Yılı Etkinlikleri kapsamında “Yerli ve Milli Tohumlarımızın Ulaşamadığı Çiftçi Kalmasın” diye yola çıkılarak demonstrasyon dikimi yapılan Onaran2015, Nam, Leventbey, Muratbey, Niğşah ve Saruhan çeşitlerinin hasadı Niğde İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile birlikte tarla günü etkinliğiyle gerçekleştirildi.
Tarla günü etkinliğinde konuşma yapan Niğde Patates Araştırma Enstitüsü Müdürü Uğur Pırlak “Patates Araştırma Enstitüsü olarak şimdiye kadar yürüttüğümüz ıslah çalışmaları neticesinde 10 yerli ve milli patates çeşidini ülke tarımına kazandırdık. Hali hazırda da Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Niğde’deki bu sahada deneme ekimi yapılan 6 çeşit patatesin verimi oldukça tatmin edici.
Hasat sonunda tartımlar neticesinde kesin sonuç belli olacak. Ancak, geliştirdiğimiz çeşitlerimiz üreticilerimizin benimsediği, bu bölgeye adaptasyonu en yüksek olan çeşitler.” dedi.
patates 2 min
Tarla gününe katılan Niğde Vali Yardımcısı Cemil Kılınç “Patates hasat döneminde diğer illerden tarım işçilerimiz gelip, çalışıyorlar nafakalarını kazanıyorlar. Bu anlamda baktığımızda patates Niğde için stratejik bir ürün. Patatesin gerek verimini gerekse kalitesini artırmak için enstitümüzün çalışmaları büyük bir kazanç. Patates Araştırma Enstitümüz, geliştirdiği tohumların, her yıl birçok ilde deneme ekimlerini ve hasatını yapıyor. Bu ülkemizin dışa bağımlılığını azaltacak. Uzun vadede tamamen kendi kendimize yeter hâle geleceğiz. Geliştirdiğimiz tohumlar kendi coğrafyamıza, iklimimize toprak yapımımıza daha faydalı, verimi yüksek, kaliteli ürünler hâline geliyor. Bu anlamda her yıl bir adım daha ileriye gidiyoruz. Başarılı çalışmalarından dolayı Patates Araştırma Enstitüsü çalışanları ve yöneticilerini tebrik ediyorum.” dedi.
Haber: Fatma TAN / Niğde
Devamını Oku

Pandemic bale performansı Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera sahnesinde gerçekleşti.

pandemic bale performansı haşim i̇şcan kültür merkezi opera sahnesinde gerçekleşti.
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya Devlet Opera ve Balesinin, birçok açıdan ilkleri sahneye taşıdığı “Pandemic” balesinin, 1 Ağustostaki dünya prömiyeri, 18. Uluslararası Bodrum Bale Festivali ve sonrasında Antalya kültür ve sanat camiasında gelenekselmiş yerini koruyan  28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivalindeki gösterimden sonra Haşim İşcan Kültür Merkezi sahnesinde Antalyalı sanatseverlerle yeniden buluştu.

3s6a0171 kucuk min

 

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, Antalya Devlet Opera ve Balesinin “Pandemic” isimli bale gösterimi ile dünyada ilklere imzasını atma hedefiyle birçok sanatçının emek yoğun katılımıyla, salgın sürecinde yaşananları anlatan ve libretto/koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait olan, dijital efekt ve özel tasarlanmış video görüntüleri ile desteklenen eserde, dekor ve kostüm tasarımı Çağda Çitkaya ve ışık tasarım ve yönetimi ise Mustafa Eski tarafından gerçekleştirildi. İçerisinde tiyatral anlatımın da ağırlıkla yer alması sebebi ile Emre Akyurt da anlatıcı olarak yer aldı. Müzikleri J.S. Bach, A. Vivaldi ve T. Albinoni’ye ait olan “Pandemic” bale eseri, salgının başlangıcından bugüne kadar geçirilen zaman diliminin sanatsal bir yapıya dönüştürülerek seyirciyle buluşturulması açısından dünyada bir ilk olma özelliğini taşıyor.

3s6a0176 kucuk min

Yaşanılan zorlu sürecin kahramanları olan sağlık görevlilerine ithaf edilen bale eserinin dünya prömiyerinde, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde görevli sağlık çalışanlarının da sanatçılarla birlikte sahnede olması da yaşanan ilklerden biri olmuştu. 

3s6a0227 kucuk min

Ayrıca, #sahnemizevinizde (#OurHouseToYourHouse) mottosu ile dünyanın önemli sanat merkezleri olan ‘Royal Opera House, American Ballet Theatre, Nederland Dance Theatre ve Sdyney Opera House’un da uyguladığı şekilde ‘live broadcast’ yani internet üzerinden çevrimiçi canlı yayın prömiyer tekniği ile eserin, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığının resmi YouTube kanalı ve birçok ulusal televizyon kanalı üzerinden 1 Ağustos gününde Haşim İşcan Kültür Merkezi Opera Sahnesi’nden seyircisiz olarak fakat tüm Türkiye ve dünyadaki sanatseverlerin evlerinden ulaşılması da sağlanmıştı. Eser, gösterim sonu Antalyalı sanatseverlerin alkışlarıyla büyük beğeni ve takdir aldı.

3s6a0247 kucuk min

Fotoğraflar ve Haber Özgür Köroğlu – Antalya – Birleşik Medya Haber Ajansı

Devamını Oku

Elma Hasadına Niğde Valiside Katıldı

elma hasadına niğde valiside katıldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Ekonomisi önemli ölçüde tarıma dayalı Niğde’de elma hasadı başladı. Niğde valisi Yılmaz Şimşek Tepeköy’de çiftçilerle elma hasasına katıldı. Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in ilçe, kasaba ve köy ziyaretleri kapsamında gerçekleştirdiği gezilerden biri de Tepeköy’e oldu. Vali Şimşek, Tepeköy’de elma bahçelerini de ziyaret ederek çiftçilerle elma hasadına katıldı.
Elma bahçesinde üretici ile elma toplayan Şimşek, “Niğde elma üretiminde Türkiye’de 3. sırada yer alıyor. Tarımsal ürünlerde Patates üretimiyle ön plana çıkan Niğde, aynı zamanda elma üretim merkezlerinden biri. Niğde genelinde bu yıl yaklaşık 500 bin ton elma rekoltesi bekliyoruz.” dedi.
image 2021 10 10 at 12.15.21
Niğde’den Orta Doğu başta olmak üzere birçok ülkeye elma ihraç edildiğini belirten Vali Şimşek, “Niğde’de birçok elma çeşidi üretiliyor ancak hasadını yaptığımız özellikli bir çeşit, buna ‘Niğde elması’ ya da ‘Niğde misketi’ diyoruz. Gerek aroması gerekse lezzeti bakımından çok farklı bir çeşit. Bu lezzetin yüksek rakımda yetişmesinden ve gece gündüz farkından olduğu tahmin ediliyor.
Niğde’de her geçen gün elma üretimi artıyor. Elmada son 5 yılda yüzde 25 üretim artışı söz konusu. Vatandaşlarımızı elma üretimi konusunda teşvik ediyoruz, onları destekliyoruz. Böyle giderse önümüzdeki yıllarda Niğde elma üretimi bakımından birinci sıraya yerleşecek. Şu anda üçüncü sıradayız. ‘Niğde elması’ üretiminde birinci iliz.”
Ali Şimşek, Niğde elmasının ortadan bölündüğünde çekirdekli kısmının kendine has yıldızlı yapıda olduğuna dikkati çekerek, kentin kadim ürünlerinden olan bu çeşidi korumaya ve üretimini artırmaya çalıştıklarını ifade etti.
Haber: Fatma TAN – Birleşik Medya Haber Ajansı
Devamını Oku

Tbesf başkan adayı Murat Ataman’ın Basın açıklaması

tbesf başkan adayı murat ataman’ın basın açıklaması
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanlığı’na adaylığını açıklayan Murat Ataman, Birleşik Medya Haber Ajansından Muzaffer Kuzu’nun sorduğu soruları yanıtladı.

Sayın Murat Ataman’ın Açıklamaları şöyle:

Sayın Muzaffer Kuzu,

T.B.E.S.F. Başkan Aday Adaylığımla ilgili iyi temennileriniz için teşekkür ederim.

Yazınızda iletmiş olduğunuz sorularınıza cevabım aşağıda ilginize sunulmuştur;

M.K- Şu anki Başkan ve Yönetim Kurulu üyelerinin Federasyonu gezi şirketi haline getirilmesiyle ilgili görüşlerinizi alabilir miyim?

M.A- Federasyon seçim sürecinde ziyaret  ettiğim tüm Spor Kulübü Yöneticilerimize  arz etmeye çalıştığım gibi Federasyonumuzun mevcut organizasyon yapısı ile yönetilebilmesi ve sorunlarımızı sağlıklı ve kalıcı çözülebilmesi maalesef  mümkün görünmemektedir.

Öncelikli olarak Federasyon Başkanı seçilmem durumunda ben ve yönetim kurulu üyelerim mevcut yatay federasyon organizasyon yapısının 3-6 ay içerisinde ağaç organizasyon yapısına dönüştürme çalışmalarımız tamamlanacaktır.

Federasyonumuzun  yeni organizasyon yapısında temsil makamında bir başkan hemen altında kurulmuş olan Kulüpler Birliklerinden gelen en az 1’er temsilcinin de olacağı Yönetim Kurulumuz, Yönetim Kurulumuzun altında Kulüpler Birliği üyesi Kulüplerimiz  ve Çalışma guruplarımız  son olarak sporcularımızın olduğu yeni bir yapı oluşturulacaktır.

Böylelikle yatay organizasyon yapımız olması gereken ağaç organizasyon yapısı ile  yüksek katılımcı bir yönetim, hızlı ve doğru davranan, doğru çözümler üreten bir mekanizmaya dönüşecektir.

Şimdi sorunuza yukarıda kısaca özetlemeye çalıştığım yeni yapı ile cevap vermeye çalışacağım;

Temsil makamındaki Federasyon Başkanı bence;

*Gerçekten federasyonumuzun üst düzeyde temsili gerekli ise resmi ziyaretlere katılmalı,

*Öncelikli  görevi ise kulüp yöneticilerimizin illerinde bulunan mülki  ve idari amirlerimiz  arasındaki ilişkilerde koordinasyon ve destek  seyahatlerini  önceliğe almalı,

*Federasyonumuzun düzenleyeceği organizasyonlarında ise yönetim  yapısında yer alan yönetim kurulu üyeleri,  Kulüpler Birliği temsilcileri ile çalışma gurubu üyelerini  görevlendirmelidir.

*Bu görevlendirmeler gerçekleşecek organizasyonun yapısı ve düzeyine uygun olarak yapılmalıdır.

                Ayrıca Federasyon şehir dışı ve ülke dışı gezilerinde kulüp başkanlarımız ve ilgili sporcularımızın da katılımı mümkün olduğunca sağlanmalıdır.

Böylelikle Anadolu Kulüplerimiz ile Federasyon arasında organik bağ oluşması sağlanabilecektir, böylelikle yakın gelecekte federasyon yönetimlerinin  daha katılımcı olması sağlanabilir.

                M.K- Devletin engelli vatandaşlara hizmet amacıyla vermiş olduğu bütçenin Federasyon Başkanı ve üyelerinin harcırahlarına harcanması abesle iştigaldir.

Bu konuda ne yapmayı, ne gibi önlem almayı düşünüyorsunuz?

                M.A- Öncelikle ben federasyonunuzun başkan adayları için ikinci bir gelir kapısı gibi görülmesine tüm camiamızın karşı çıkması gerektiğine inanıyorum.

Federasyonun  emeklilikte  sığınılacak bir liman olma düşüncesinin yıkılması gerektiğine, burada aday olacak  başkan ve yönetim kurulu adaylarının maddi kaygıdan uzak ve gönüllülük esası  ile çalışmaları gerektiğine inanıyorum.

 Ben bugüne kadar seçimlerine katıldığım tüm camialara kazanayım ya da kaybedeyim hep  katkı sağladığıma inanıyorum, kısmet olursa  seçim günü kürsüdeki  konuşmamda bu günün yeni bir milat olmasını, 

ben ve tüm başkan adaylarının delegelerimiz huzurunda seçilmeleri durumunda harcırah ve hakkı huzur almamaları ve mevzuat gereği almaları gereken harcırahları ve hakkı huzur ödemelerini   ay sonunda ihtiyaç sahibi kulüplerimize bağış yapmaları ve bunu takip eden ayın ilk haftası federasyonumuzun yenilenecek web sayfasından belgeleri ile açıklama sözü vermelerini ve delegelerimizin seçilecek başkanın bu sözünü takip etmelerini isteyeceğim.

Tabi ki   bunun  bir gelenek olmasını ve   bundan sonra yapılacak tüm federasyon başkanlık  seçimleri içinde bir başlangıç olmasını temenni edeceğim.

                Yazımızın son bölümünde  yer alan antrenörlerimiz sorunlarına da değinmek isterim;

Öncelikle sporcularımızın bireysel antrenörleri sadece sporcumuzun spor eğitimini değil aynı zamanda kişisel koçluğunu da yapmaktadır. Antrenörler sporcumuzun annesi, babası yeri geldiğinde  ailesi yerindedir.

Hele ki Türk toplumunun duygusal bir toplum olduğu düşünülürse, bu antrenörlerimizin sporcularımıza etkisi daha net görülecektir Bana göre sporcumuzun  motivasyonu ve başarısı  için bireysel antrenörlerin  yönetim kurulumuz ca  belirleyeceğimiz kriterlere göre ( en az 2 yıl sporcu ile çalışmış olmak vb gibi ) mutlaka ülkemiz için önemli yarışmalarda dünyanın neresinde olursa olsun sporcusunun yanında yer alması sağlanacaktır.

Bu konu şahsım adına buradan camiamızda bulunan sporcu ve bireysel antrenörlere sözümdür, bu sözümü yerine getirme takibi de  sizlere düşmektedir.

Sevgi ve Saygılarımla,

Murat Ataman, B.S-MBA

T.B.E.S.F. Başkan Aday Adayı

Devamını Oku

Biz Engelliyi Tanıyoruz, Federasyonun İşleyişini De Biliyoruz…

biz engelliyi tanıyoruz, federasyonun i̇şleyişini de biliyoruz…
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Tbesf 2021 Yılı 7. Olağan Ve Mali Genel Kurulu Başkanlık Seçimi için adaylar ortaya çıkmaya başladı. Adaylığını ilk açıklayan isim ise, halen Tsk Rehab. Mrk. Eng. S.K. Yönetim Kurulu Başkanlığını yürüten, ülkemizin İlk Ampute Futbol Hakemi Ve Ampute Futbol Merkez Hakem Kurulu Kurucu Başkanı olan Tansel YETİK.

2007 yılında Antalya’da düzenlenen Ampute Futbol Dünya Kupası Rusya – Özbekistan Final Maçını da yönetmiş olan Tansel YETİK ile adaylığı ve projeleri hakkında kısa bir söyleşi yaptık.

MK: Sayın YETİK, net bir soruyla başlamak istiyorum, neden aday oldunuz, çıkış noktanız neydi?

TY: Sporcu gençlerimiz… Evet, bizim çıkış noktamız gerek kulüp çatısı altında olsun  gerekse bireysel çalışma içinde bulunsun spor yapan engelli gençlerimiz…

MK: Biraz açar mısınız?

TY: Elbette. Gençler bugünün aynası, çok dinamikler, canlılar, teknolojiye ve gelişmelere hemen ayak uydurup kullanmaya başlıyorlar, eksikleri ve aksaklıkları hemen görüp hızlıca çözüm üretebiliyorlar, hantallığa tahammülleri yok.

tansel rehabilitasyon

Önlerini açtığınızda da ulaşamayacakları hedef  yok. Her yerde, her branşta  başarıyla var olabilirler. Çalışma arkadaşlarımla yaşayarak da gördük ki, Federasyonumuz bu dinamik yapıdan çok uzak.

Aslında ilk yapılacak şey  belli; siz Federasyon içindeki uygulama hatalarını en aza indirdiğinizde, maddi manevi olanakları, olması gerektiği gibi,  hakkıyla sporculara ve branşlara yansıttığınızda, sporcularınızla var olduğunuzu unutmadığınızda, çalışanlar görevlerini zamanında yaptığında,  yapıyı hızlandırmaya başladınız demektir.

Biz, öncelikle bunu yapacağız, yani uygulama hatalarını sonlandıracağız. 

MK: Bu yeterli mi, hayır!

Bir kere daha geniş bir bütçemiz olmalı.

Bunu nasıl yapacağız?

İktisadi işletmeler kuracağız, sponsorlarımızı artıracağız…  

Bu kaynağı temelde iki yönlü kullanacağız :

  1. Spor kulüpleri,  sporculara ayni ve nakdi yardım olarak ,
  2. Spor ve konaklama tesisleri kurarak.

Arkadaşlarımızla gereken altyapı çalışmalarını yapıyoruz.

MK: Peki, sporcu niteliğini ve verimliliğini artırmak için çalışmalarınız var mı?

TY: Olmaz mı? Belli bir program çerçevesinde, kulüplerimiz ve sporcularımızla  yurt içinden ya da dışından uzmanlar eşliğinde , her bir branş için  çalıştaylar yapacağız, sık sık sporcu eğitim kampları   düzenleyeceğiz. Hemen eklemek istiyorum, kadın sporcularımıza ayrı bir önem veriyoruz. Onları spor alanlarında daha çok görmek için başka çalışmalarımız da olacak. Örneğin Tekerlekli Sandalye Basketbol ve Oturarak Voleybol  Kadın Ligi kuracağız. 

MK: Çok güzel. Umarım katılım beklediğinizden çok olur.

Biz inanıyoruz. Olmaması için bir neden yok. Çalışırsak yaparız, biz de yapacağız. Sporun iyileştirici özelliğini her branşımızda kullanmanın yollarını arıyoruz. Bunun için ulusal ve uluslararası kurum ve kuruluşlarla, örneğin Avrupa Birliği, belediyeler, STK lar gibi, daha sıkı bağlantılarımız olacak ve ihtiyaçlarımız doğrultusunda geliştireceğimiz projelerimizi onlarla hayata geçireceğiz.

Bu arada, söz etmeden geçemeyeceğim, engelli sporuyla ilgili mevzuatı da tarıyoruz.

tansel hakem

Arkadaşlarım, güncelleme gereken noktaları belirleyip  ilgili birimlerle görüşmek üzere çalışıyorlar.

MK: Seçilirseniz, TBESF’nun yaptıklarını daha geniş kitlelere nasıl duyuracaksınız?

Kısaca iletişim araçlarını daha doğru ve verimli kullanarak diyebiliriz. Gençlerin deyimiyle, sosyal medya kanallarını daha aktif kullanacağız. PR çalışmalarımız var. Bir de hedefimiz, müsabakalarımızı, ulusal bir platformda,  düzenli bir şekilde yayınlamak. Hedefimize ulaşacağımıza inanıyorum.

MK: Söylemek istediğiniz başka bir şey var mı? Sizi neden seçsinler?

Çünkü, ben 2005 yılından beri engellilerle çalışıyorum. Arkadaşlarımın bir kısmı kendi engelli, bir kısmının ailesinde engelli var. Hepimiz kulüplerin içindeyiz. Biz engelliyi tanıyoruz, sporcularımızla rahatlıkla empati kurabiliyoruz, sorunları birlikte yaşıyoruz, çözümlere birlikte kafa yoruyoruz. Federasyonun yapısına ve işleyişine de hakimiz. Gençlerin dinamizmine kendi tecrübelerimizi katarak, engelli sporcularımızın önünü açacağız. Her branş bizim için önemli. Ayrıca, bir amacımız da daha çok engelli arkadaşımıza ulaşmak ve sporun iyileştirici özelliğinden yararlanarak onların  günlük yaşam içinde daha çok yer almalarını sağlamak.

Amaçlarımızı gerçekleştirmek için gereken bilgi birikimimiz ve donanımımız var. Kendimize güveniyoruz, yapabileceğimizi biliyoruz. Onun için, beni ve arkadaşlarımı seçsinler.

Son söz olarak,  sporcularımıza, Kulüp ziyaretleri yapacağımı ve projelerimizi bu ziyaretler sırasında daha geniş anlatacağımı, olası tüm soruları cevaplayacağımı hatırlatmak isterim.

Çok teşekkürler, başarılar.

Ben teşekkür ederim.

Röportaj : Muzaffer Kuzu

Devamını Oku

Porno Gratuit Porno Français Adulte XXX Brazzers Porn College Girls Film érotique Hard Porn Inceste Famille Porno Japonais Asiatique Jeunes Filles Porno Latin Brown Femmes Porn Mobile Porn Russe Porn Stars Porno Arabe Turc Porno caché Porno de qualité HD Porno Gratuit Porno Mature de Milf Porno Noir Regarder Porn Relations Lesbiennes Secrétaire de Bureau Porn Sexe en Groupe Sexe Gay Sexe Oral Vidéo Amateur Vidéo Anal