h Dolar 9,3333 %0.39
h Euro 10,8705 %0.39
h Sterlin 12,8754 %0.27
h Altın (Gr) 531,98 %0,65
h Çeyrek Altın 859,00 %0,46
h Bitcoin 596163 %2.72354
a

Sn. Triatlon Federasyonu Yetkilileri,”Barbar Kim?”

sn. triatlon federasyonu yetkilileri,”barbar kim?”
5

BEĞENDİM

ABONE OL

Sn. Triatlon Federasyonu Yetkilileri,”Barbar Kim?”

Birkaç yıl önce röportaj yaptığım Milli Sporcumuz Esra Nur Gökcek’in Sosyal Medya Paylaşımını okuduğumda iki yerde takılıp kaldım!

Birincisi, Parasını Federasyon kasasından ödediğiniz Roberto isimli İspanyol antrenörün, aralarında Türkçe konuşan sporcularımızı, ‘’Do not speak barbarian’’ (Barbarca konuşmayın) diye uyarıp, azarlaması…

İkincisi, sporcunuz tarafından size iyi niyetle yazılan bu mektuba yönetiminiz tarafından tepki gösterilmiş olduğu iddiası!

*****

Şimdi bizler medeniyeti, parasını cebimizden ödediğimiz nezaketsiz İspanyol antrenörden mi öğreneceğiz?

Milli Sporcumuz Esra Nur Gökcek’in federasyonunuzun yönetimine yazdığı mektubu okuduğunuzda konuyu araştırdınız mı? 

Triatlon Milli Sporcumuz Esra Nur Gökcek’in sosyal medya hesabından paylaştığı mektubu spor kamuoyunun ve bir kez daha federasyonunuz yönetiminin bilgisine sunuyor, konu hakkında cevabi yazınız olursa köşemde paylaşacağımı da not düşüyorum.

*****

Çok Değerli Türkiye Triatlon Federasyonum Ve Yöneticilerim

Öncelikle çok saygılar ve sevgiler dilerim. İzniniz ile meramım ile ilgili ilk ağızdan size bu yazıyı iletmek durumunda kalma halini tüm açık kalplilik ile aynı amaca hizmet eden (Şampiyonluk ve milli bayrağımızı, marşımızı dünyaya duyurmak) anlayışımızdan şaşmadan konuyu dile getirmek isterim.

2021 Sezon başında, 2024 olimpiyat oyunları hedefi doğrultusunda gerçekleştirilmesi planlanan İspanya Projesi kapsamında nisan ayında sayenizde İspanya’ya gittim. Fakat burada Federasyonumun iyi niyeti ve sporcu olarak gelişimime hizmet için katkıda bulunmak istediğinizin bilincinde olmama rağmen bu aniden tüm okul, aile, sosyal, antrenman her türlü kişisel durumumu ayarlayamadan ki zihinsel olarak da bir anda hazırlıksız yakalanmak sizin de hak vereceğiniz gibi bir başka ülkede uzun süre kalmak beklenmedik bir durum oldu.

Sizin de bildiğiniz gibi; 16 Nisan 2021 ‘de Mellilla Avrupa Kupası’na gidişimiz ve Vicent Beltran ile orada tanışmamız ile başlayan projemiz, sonrasındaki ilk  3 hafta Sierra Nevada kampı ve  ardından  11 Temmuza kadar çalışmalarımızı  Alicante  şehrinde geçirerek ilk 3 aylık periyodumuzu tamamladık. Başarıma destek ve katkıda bulunan ve beni yüreklendiren Federasyonumun 2024 Paris Olimpiyatları yolunda yanımda olduğu için tekrardan teşekkürleri iletmek isterim.

3 aylık İspanya tecrübemi ve sonrasında Türkiye’de kaldığımız süreçte proje çalışmamızı yaptığımız antrenörümüz Roberto ile bir türlü rica, minnet, saygı, zarafet eşliğinde iletişime geçmek istesem de maalesef bu konuda her türlü iyi niyetli yaklaşımıma arada Vincent ile de çözüm bulmaya çalışsam da iletişim kuramadık.

Bütün bu süreçte baş antrenörümüz Zekeriya hocam benimle İspanya’da yanımda olduğu için  kendisiyle yaşanan her olumlu ve olumsuz yönleri paylaştım ve bir çok duruma da şahittir.

Ayrıca Türkiye Federasyonumuzun doğrudan yetkilisi olduğundan ona anlattığım her durumun sizin de aynı anda bu zorlukları bildiğiniz anlamına geldiğini düşündüm. 26 Ağustos’ta Onur bey ile yaptığım görüşme ve kendisinin 27 Ağustos’ta bunları anlatmakta “Geç kaldığımı” söylemesi ile beni derin bir üzüntüye boğdu yaşanan bu belki de yüz yüze gelmeden yetersiz mesajlaşma sebebiyle yanlış anlaşılmayı düzeltmek isterim.

Öncelikle belirtmek isterim ki benim tüm konsantrasyonum sadece antrenmanlarım her gün geliştirmek istediğim derecelerimdir. Bunun ötesinde Türkiye Triatlon Federasyonumuzun varlığını çok daha bilinir hale getirmek, Türk bayrağımızı her katıldığım dünya yarışmasında göndere çekmek.

Affınıza sığınarak projemizin başında antrenmanlarımız haricinde kalan her şeyin  federasyonumuz ve yetkilileri tarafından zaten bir görev paylaşımı olduğunu ve bir hiyerarşiyi takip etmek gereğini bilen bir sporcu olarak bir başkaları tarafından çözümleneceğini ve bunları düşünerek vakit kaybetmemiz söylendiğinden dolayı, sizlere yaşadığım istenmeyen hedefimizden bizi geride bıraktırtan problemleri  size doğrudan dile getiren bir sporcu olarak doğru olmayacağını öngörmüştüm.

Yukarıdaki paragraflarda belirttiğim gibi bu proje çok ani gelişen ve bize de oradaki çalışma ortamımızı, çalışacağımız antrenörü önceden tanıma hatta konuşma şansı verilmemişti. Bu sebeple benim deneyimlemeden bir şey söylemem mümkün değildi.

Bir profesyonel atlet olarak beklentilerime karşılık vermeyen durumlar:

  • İletişim Bozukluğu

Roberto ile farkedilir bir iletişim sıkıntımız var.  Bizim İspanyolca bilmiyor oluşumuz, onun ise İngilizce konuşmak istememesi aramızdaki en önemli problemlerden biriydi.

Antrenmanları ısrarla İspanyolca anlatıyor ve bizim İspanyolca acil öğrenmemizi bekliyordu. Bu sebeple antrenman detaylarını, içeriklerini çoğu zaman anlayamıyorduk.

Kendi aramızda antrenmanın detaylarını çözümlemeye çalışırken her Türkçe konuştuğumuzda ‘’Do not speak barbarian’’ (Barbarca konuşmayın) diyerek ırkçı bir dil kullanarak bir yandan da kalbimizi beni kırıyordu.

Tabi ki içeriğini anlamadığımız için bir çok antrenmanda doğal olarak hatalar yapıyoruz, bu bizi hem performans düşüklüğüne (Çünkü ne istediğini tam anlayamadığımız için antrenmanın gereğini yerine getiremiyorduk) ayrıca bizi kafası karışık halde gören antrenörümüz Roberto bu duruma empati göstermeyip ekstra kendisinin bize karşı kullandığı dili ve davranışı sertleştirip daha iletişimsiz hale bizi getirdi.

  • Plansızlık

Alicante’de bulunduğum süreç boyunca hiçbir zaman,  bir sonraki gün ile ilgili antrenman programının ne olduğunu açıklanmadı. Çünkü her antrenman, o gün içerisinde belirleniyor, saatler de o gün içerisinde belirleniyordu. Ekipmanlarını ve mentalitesini bir gece önceden hazırlayan bir sporcu olarak bu durum beni sahiden çok zorladı.  Bazen bir buçuk saatlik rahat sürüş olduğunu zannettiğim antrenmanlar, antrenman esnasında değişiyor ve race-pace temposuna dönüşüyordu ve bu duruma hazırlıksız yakalanıyordum. Yanımda ne yiyeceğim ne de yeterli suyum oluyordu. Çoğu zaman antrenman programını bekleyerek stres olduğumdan gece 1-2 ‘ye kadar uyuyamıyordum.

  • Geri Bildirim Ve Ön Bilgi

Roberto ve Vicent ile yaptığımız ilk toplantıda vereceğimiz her feedback‘in çok önemli olduğunu vurguladı. Her antrenman sonrası tüm verilerimi ve hissiyatımı 3 ay boyunca ve sonrasında Türkiye’de bulunduğum süreçte de kendisine ilettim. Her seferinde aldığım tek yanıt ‘’Very good‘’ Profesyonel bir sporcu olarak gelişimim açısından antrenörümden beklentim daha açıklayıcı olmasını beklediğim örneğin, tempon düşük, yüksek, çok yormuşsun, istenen veriye ulaşamamışsın gibi detayları açıkçası hiç alamadım. Dolayısıyla verimli-verimsiz geçtiğini düşündüğüm antrenmanların gerçekten hedefine ulaşıp ulaşmadığını da bilmiyorum.

Türkiye de olduğumuz her süreç için bir hafta önceden programımızı (Herhangi  katılacağımız bir etkinlik, havuzun kaç metre olduğu, hava durumu  vs) bildirmemiz rica edildi. Her hafta sonu haftalık programım belirlenmeden önce gerekli tüm ön bilgileri vermeme rağmen antrenman programım buna göre Roberto tarafından yazılmadı.

Örneğin, izmir‘de hafta sonları yüzebileceğim havuz olmadığı için ve fakat her hafta sonu programımda havuz antrenmanım olmasına rağmen maalesef hiç birini yapamadım. Denizde yüzebilirdim fakat bunu kendisi onaylamadı.

Bir diğer örnek ise Balıkesir Avrupa kupası sonrasında 3 gün başka bir şehirde olacağımı  koşu bisiklet yapabileceğimi ancak havuz imkanım olmadığını, denizde yüzebileceğimi söylememe rağmen yine programımda havuz antrenmanı yazılmıştı. 

Ayrıca aynı hafta içerisinde Covid 19 aşısı olacağımı bildirmeme rağmen programım düzenlenmedi, aşıdan bir gece önce hatırlatmama yaptığımda ise bunun 1 hafta önce bildirilmesi gerektiği cevabını aldım. Her seferinde de aynı cevabı alıyorum, fakat işin ilginç yanı 1 hafta önceden kendisine bilgi vermiştim.

  • Alicante Universite Takımı

İspanya ‘da olma amacım performansımı ileri taşımak, kendimi fiziksel ve mental olarak uluslararası seviyeye yükseltmek ve öğrenmektir. Türkiye Triatlon Federasyonu ve Spor Bakanlığı’nın desteği ile bu projede olduğumu ve sorumluluk ile azim ile çalışmaktayım. Bahsettiğim hedeflerim için benim çok değerli Federasyonum antrenörlerimiz Roberto ve Vicent’e bu vesile ile ödeme yaptı.

Beni dünyada dereceler getiren bir atlet olarak görmek isteyen Federasyonumun arzusunu yüreğimdeki inançla paylaşıyorum.

İspanya’da tecrübe kazanmak ve kaliteli antrenman yapmak amacıyla ulusal müsabakalara katılmam gerekti ve en kolay şekilde lisanslı olabileceğim kulüp Alicante Üniversite Takımı oldu. Katıldığım ilk ve tek müsabaka öncesi yapılan toplantıda Roberto bana “Bu müsabakada kişisel bir hedefimin olmamasına ve takımı düşünerek yarışmam gerektiğini” söyledi.  Bu istek ve söylem tüm orada bulunuşum, çabam, hedeflerim ve benim için yatırım yapan ülkem ve Federasyonuma “İhanet” demekti.

Bu durumu onaylamam mümkün değildi. Yarışacaksam madalya için yarışırım, yarışmayacaksam da gider antrenmanımı yaparım. Tabi bu durumu nezaketli bir dille izah etmeye çalıştım kendisine öncelikle uzun bir aradan sonra ulusal bir yarışta kendimi test etmek istediğimi, Balıkesir Avrupa Kupası öncesinde yarışabileceğim ve vücudumu deneyebileceğim son müsabaka olduğunu belirttim fakat kendisinden “İspanya’daki hiçbir müsabakada kişisel peformansın değil takımın çıkarlarını göz önüne alman gerekir” diye Roberto’dan yanıt aldım. 

Aynı şekilde Eğirdir müsabakası sonrasında acilen ispanya’ya dönmem gerektiği çünkü 11 eylülde bir müsabaka olduğunu ve bu yarışın Üniversite takımı için çok önemli olduğunu söyledi. Ancak balkan şampiyonası’ndan 7 Eylül’de ülkeme döndüğümü, 2. aşı randevum 9 Eylülde olduğunu ve söylediği tarihte İspanya’da bulunamayacağımı söylediğim de çok sert bir tepki ile karşılaştım. Mesajlarımızın ekran görüntülerini Onur Bey‘e o gün göndermiştim.

Roberto benden doktor ile konuşmamı ve olabildiğince erken aşı olmamı, 7 Eylül’de Türkiye’ye dönüyorsam 8 Eylülde Alicante’de olmamı ve yarışa girmek zorunda olduğumu, aksi halde bana yardımcı olacak  ekip arkadaşlarımın ve antrenörlerin olmayacağını söyledi.

  • Antrenman Ekibim

Bireysel bir spor yapıyor olsam da, kalabalık bir ekipte antrenman yapmak ve sınırlarımı her antrenmanda daha da zorlamak benim için her zaman motive edicidir. Alicante Üniversite takımında kız takım arkadaşlarımın ne yüzme ne de bisiklet performansları maalesef benim gelişimime katkıda bulunacak rekabette değil bu sebeple üzülerek bildiririm ki antrenmanlarda varlılarını hissetmekte zorlanıyorum.

Daha da açık söz etmem gerekirse; antrenmanlarda bisiklet sürüş tempomun onlara göre çok yüksek olduğunu söyledikleri için son dönemdeki bisiklet antrenmanlarında otomatik grup lideri olarak her zaman tek başına en önde kalmaya başladım. 

Ayrıca her hafta sonu birkaç aramızdan sporcu ulusal etkinliğe katıldığı için antrenman programlarımız onlar yüzünden değişiklik gösterip yavaşlamamıza sebep oldu. Bu takımdaki tüm sporcuların hedeflerinin profesyonel platformda olmadığı, bizlere hedefimiz doğrultusunda yardımcı olacakları ve antrenmanlarımıza destek sağlayacakları söylense de (Söylenen ile yapılan arasında tutarsızlık aşikardı) İspanya kulübünün ulusal müsabakalardaki başarısı ön planda tutulduğu için benim ülkemin ya da benim varlığımın önemi onların amaçlarının dışında kaldığı için otomatik hariç tutulduğum bir gerçektir.

Bu durum da hem motivasyonumun kaybını, hem çabamın boşa gittiğini, hem de amacıma ulaşacak yolda vakit kaybını derinden hissetmeme sebebiyet verdi.

  • Performans Analiz Ve Testler

Toplam da İspanya’da kalış sürem 3 ay gibi gözükse de bunun 14 günü Sierra Nevada ‘ da karantinada ağır bir şekilde corona geçirdim. O haldeyken bile zayıf yönlerimi zihinsel anrenman ile tamamlamaya çalışıyor bir yandan da antrenmanlarımda bu yönlerimi güçlendirmem gerektiğini planlıyordum.

O sebeple geçmiş antrenman verilerimin analizlerini Roberto ve Vicent ile paylaşarak, en önemli gözlemim olan, bisiklette sağ ve sol bacak güç dengesizliğimi bildirdim. Alicante’ ye gittiğimiz zaman üniversite laboratuvarında bizlere Maxvo2, laktat, güç analiz testleri gibi testlerin yapılacağı ve bu sorunların kaynaklarına ulaşacağımız söylenmişti.

Fakat söyledikleri gibi bir şey yapılmadı maalesef yapılan tek test Vicent’in de bir günlüğüne Alicante’ye geldiği vakit Türkiye Triatlon Federasyonunun ödemesini yaptığı laktat testi oldu.

Gelişimi takip etmek, aradaki farkı incelemek amacıyla bu testin tekrarlanmasını sabırsızlıkla bekledim. Ancak yine yapılmadı. Sonuçlarımız bir dosya ile bize e mail yoluyla gönderildi ancak bu konuda bir uzman olmadığım için sonuçlarımı çok istememe rağmen kendim analiz edemedim.

Bu proje için yola çıktığımızda söylenen ilk şey bu tarz testlerin Üniversite Gelişim Projesi adı altında yapılacağı ve sürekli tekrarlanacağı ayrıca hiçbir bedel ödemeyeceğimizdi.

Ödemesini kendi federasyonumun yaptığı laktat Kitlerinin sadece bir defa benim için kullanılması beni hem üzdü hem de hayal kırıklığına uğrattı. Ayrıca testin protokolünü bize test başlamadan önce anlatmadıkları için açıklama yapılmadan “Havuza atlayıp sadece yüz’’ dedikleri için yine bir kafa karışıklığı yaşamış, ve olması gereken verilere ulaşamadan testim sonlanmış oldu.

Benden ne istediğini net bir dille izah edemeyen, üstüne üstlük sert ve ırkçı bir dil kullanan bir antrenör ile verimli sonuca ulaşamamam sizce de doğal değil mi?

Esasında her ayrıntıyı size bildirmek istememdeki niyetim, sizin de yatırım yaptığınız bir projede ayrıntıları ile ilk ağızdan, yaşayan sporcunuzdan duymanızı istedim. Bireysel sporda kendi derecelerini tutup, takip eden, yiyeceğine, içeceğine, uyku saatlerine ve dinlenme saatlerine kadar plan ve program içinde disiplin ile uyan ve hedefleri büyük olan bir sporcunuz olarak ülkemin bana verdiği milli sporcu olma sorumluluğumun bilincindeyim.  2024 Paris Olimpiyatlarında iyi bir derece alabilmek problemlere takılmadan, zorluklara göğüs gererek sizin de desteğiniz ile amacıma ulaşacağımı biliyorum.

Sporculuk amacıma ve yarışma hedeflerime destek olup antrenörüm olmak isteyen bir ekip ile tanıştım ve onlardan profesyonel bir teklif aldım. Önceliği para değil başarı olan bu ekibin profesyonel sunum ve bana olan yaklaşımları itiraf etmeliyim tekrardan zedelenen özgüvenimi yerine getirdi. 2024 Paris Olimpiyatlarına hazırlanırken benim bu azimli yolculuğumda siz değerli Federasyon yöneticilerim ile yüz yüze görüşerek konu ile ilgili çözümlerinizi istirham ederim.

Saygılarımla…

Esra Nur Gökcek

Esra Gökçek Trıathlon’u Anlattı!

Devamını Oku

Evreka, Evreka Yüzde15 İmza…

evreka, evreka yüzde15 i̇mza…
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Döneminde ünlü bir matematikçi, fizikçi ve mühendis olan Arşimet, kralın problemini çözmek için gece gündüz düşünmeye başlar. “Evreka”

Gittiği hamamda, halâ altın tacın akıbetini düşünürken, kendini küvetin içine bırakır. Bu sırada suyun taştığını gören Arşimet, ne olduğunu anlamaz ve kendini biraz daha suya batırır. Suyun daha çok taştığını fark eden Arşimet, Kral Hiero’nun problemini çözdüğünü anlamıştır. Bu sırada Yunanca, “Buldum” anlamına gelen”Evreka evreka” diye bağırarak hamamdan dışarı koşmaya başlar.

*****

Özellikle sporun içerisinde olanlar bilirler, pandemi öncesi teee geçmiş zaman, “Mişli geçmişte” spor camiasında bir söylenti yayılmaya başladı. Denildi ki; Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Murat Kocakaya imzasıyla (Spor Federasyonlarına) danıştayın spor federasyonlarının seçimleri ile ilgili, “Başkan adaylarının %15 imza ve  adaylık ücretlerinin kaldırılması konusunda” yönetim kurulu kararı  alınması istenildi!

Sonradan ortaya atılan iddiaya göre, 20’ye yakın spor federasyonu danıştay kararlarını uygulamak için yönetim kurulunda karar aldı, geri kalan spor federasyonları ise konuyla ilgili yönetim kurullarında karar almadı! Rivayet budur.

Tabii araya pandemi girdi, ardından olimpiyatlar, sonra olimpiyatlar ötelendi, sabırla bekledik, olimpiyatlar da bitti, geriye federasyonların seçimlerinin yapılması kaldı.

*****

Evreka, Evreka Yüzde 15 İmza…

Bırakın adaylık ücretini, (diğer prosedürleri) bir spor federasyonuna başkan adayı olabilmek için delegenin %15’inin imzasını almanız şart idi.

Hadi %15 imzayı topladınız, imzalar içerisinde mükerrer imza çıkarsa ve rakibinizin imzası sizden fazla ise seçime giremezsiniz. Her adaya ya da her iki adaya imza vermek ne kadar etik bir davranış ayrı konu, imzayı geri çekmek ne demek akıl ve mantıkla bağdaşır hiç bir tarafı yok, bu bambaşka bir konu.

İmzayı bulan muhalif aday zaten, “Evreka, evreka”  (Buldum, buldum) diye koşmuş mudur düşüncesi apayrı bir hayâl gücü!

*****

Şimdi Ne Olacak?

Yaklaşan seçimler öncesi spor camiasında çok fazla tahminler yürütülmekte ancak benim görüşüm Gençlik ve Spor Bakanlığımız federasyon seçimleri ile ilgili ortaya farklı bir proje ile çıkmazsa, danıştayın kararını tüm federasyonlar tanımalıdır!

Çünkü, bırakın 20 spor federasyonunu 1 spor federasyonu dahi danıştay kararının uygulanması yönünde yönetim kurulunda karar aldı ise bu kararı diğer spor federasyonları da almak zorundadır!

Neden?

Hukukçu değilim ama bir vatandaş gözüyle baktığımda bunun tam tersi olursa bu sefer sadece başkan adayları değil, aynı zamanda danıştay kararlarının uygulanması yönünde karar almış olan mevcut federasyon başkanlarımız da haksızlığa uğramış olacaklar.

Herkesin spor federasyonlarına başkan adayı olmaya hakkı var ancak bunu imza toplamayla zorlaştırmak yerine, adayların yöneticilik vasfı başta olmak üzere, aday olmak istediği federasyonun spor branşında hangi projeleri hayata geçirmek istediği gibi kriterleri öne almak daha mantıklı olacaktır düşüncesini taşımaktayım.

Ama bakın şu da çok kötü: Bir Spor Federasyonunda Başkanlık için 10 aday!

Bu konuda benim net bir çözüm önerim var ama şimdilik bende kalsın diyor…

Herkese güzel bir hafta diliyorum.

Bu yazı da dikkatinizi çekebilir.

Devamını Oku

Gençlik ve Spor Bakanımıza Açık Mektubumdur

gençlik ve spor bakanımıza açık mektubumdur
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Sn. Kasapoğlu;

Olimpiyatlarda yarışan, yarışmakta olan sporcularımıza Gençlik ve Spor Bakanı unvanınızdan çok babacan bir tavırla yaklaşımınız ve kurduğunuz duygusal bağ takdire şayandır.

Sporda başarı anlamında ileriye dönük hedefler ve hayâllerimiz elbet gerçekleşecektir ancak, “belki küçük gibi görünüyor olsa da” bazı sorunlar hedef ve hayâllerde gecikmeler yaşatabilecek niteliktedir..!

Moral ve motivasyon olmadan başarı düşünülebilir mi?

*****

Paralimpik Oyunları’na katılan ilk kadın tenisçimiz Büşra Ün’ün sosyal medya hesabında yaptığı yanıt paylaşımı, üzerinde durmaya değer olduğunu düşünerek buradan paylaşıyorum.

 

b.u min2 min

 

*****

Sn. Kasapoğlu, Büşra Ün’ün yaptığı bu açıklama benim aklıma, acaba başka federasyonlarda da bu tür sıkıntı ve olumsuzluklar yaşanıyor olabilir mi sorusunu getirmektedir. Milyonlarca lira bütçe verilen, tesislerden, malzeme desteğine kadar her tür yardımın sağlandığı spor federasyonlarımızdan, beklentilerin çok üstünde başarı beklemek hakkımız değil mi?

Takdir ve tasarruf sizlerindir.

Devamını Oku

Mehmet Baykan’a…

mehmet baykan’a…
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Sn. Mehmet Baykan;

Efenim, konuya girmeden önce hal hatır sormuş olayım, iyi ve afiyettesinizdir inşallah.

Gecenin bu vakti örnekleme yapacağım için berberimi yatağından kaldırıp sordum: Size ustalık ya da kalfalık belgesini kim veriyor? Belediyeye veya herhangi bir kuruma berber dükkânı açmak için başvuruda bulunduğunuzda elinizdeki diploma yeterli oluyor mu, lise diploması soruyorlar mı?

*****

Size anlatacağım konuyu en başta berberime anlattım ki; gecenin bir vakti neden diplomamı soruyor demesin. Ve konuyu anlattığımda öyle şey olur mu dedi… Berberimin de aklına yatmadığına göre yazmaya başlayayım…

Bir antrenör ağabeyimiz 20/10/2016 Tarihinde, “Türkiye Wushu Federasyonundan” eğitim kurslarını başarıyla tamamlayıp Aikido branşında 4. Kademe Başantrenör Belgesi alıyor.

Not: Lise diploması kendisinde namevcuttur!

Ve günün birinde Aikido kursu vermek için halk eğitime başvuruda bulunuyor. Halk eğitimden kendisine şu soru yöneltiliyor: Lise diplomanız var mı?

İllâ bir lise diploması sorulacak ise bunu sorması gereken en başta Wushu Federasyonu mudur yoksa bu federasyondan aldığı belgeyi, “yetersiz!” görüp lise diploması isteyen halk eğitim midir? Ya da halk eğitime ilgili federasyon tarafından, kurs açmak isteyenlere lise diploması da sorulması yönünde yazılı bir talimat mı gitti!? (Bakın öyle ise konu daha da ilginç bir hale gelmektedir.)

Sizce de burada bir yanlış ve karmaşa yok mu?

Sn. Baykan, konu artık bilginiz dahilinde olduğundan çözüm getirileceğine inanıyorum.

Herkese güzel bir hafta sonu dileklerimle, esen kalın.

Devamını Oku

2021 Tokyo Olimpiyatları ve Türkiye’m

2021 tokyo olimpiyatları ve türkiye’m
3

BEĞENDİM

ABONE OL

2021 Tokyo Olimpiyatları ve Türkiye’m

Hadi gelin tartışalım…

Başarı var mı, yok mu?

*****

Sene 1948 – 2. Dünya savaşından 3 yıl sonra, (Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri) Olimpiyatlara katılan ülkemiz 1948 Londra Olimpiyatlarında, “6 Altın, 4 Gümüş, 2 Bronz” madalya aldı.

Dikkât buyurun, 1948 diyorum, yokluk yılları ve 6 Altın, toplamda 12 madalya.

1948 Olimpiyatlarına kaç sporcu ile katılmışız?

Biri kadın, 58 Sporcu…

Para yok, tesis yok ama 6 Altın, 4 Gümüş, 2 Bronz Madalya var!

Eğriye eğri, doğruya doğru gidelim…

Ak Parti dönemi spora maddi, manevi en çok yatırım yapılan dönemdir.

Para mı?

Al sana para…

Tesis mi?

Buyur en kralı!

______________________

Bulgaristan: Nüfus 7 Milyon

Madalya sayısı: 3 Altın, 2 Bronz, Toplamda 5 Madalya

Kosova: Nüfus 1,8 Milyon “13 yıllık bir devlet”

Madalya sayısı: 2 Altın (Judo)

*****

Bugün toplamda 13 madalya almışız, bunun ikisi altın ve bunu başarı olarak kabul ediyoruz öyle mi?

Ata Sporumuz Güreş…

Nerede altın madalya!?

Güreş Federasyonuna yıllardır ayrılan bütçenin ne olduğunu bilen var mı?

Dudağınız uçuklar!

Atletizm…

Bütçesine ve sahip olduğu tesislere bakalım.

Bırakın olimpiyatları, Kenyalılardan milli takım kurduk hatırladınız mı?

Nerde kaldı milli ve yerlilik!?

*****

2021 Olimpiyatlarında başarıyı uzak doğu sporları sırtladı!

Ama Taekwon do da altın madalya yok!

Karate branşının ilk Olimpiyat denemesiydi, anlayışla karşılayalım ve tecrübe eksikliği diyelim.

Peki ya Judo?

Tam bir hayal kırıklığı..!

*****

Mete Gazoz ve Busenaz Sürmeli’nin altın madalya alacağının hesabı yapılmış mıydı sizce? Bence çoğu kişi için sürpriz oldu.

Bu iki ismin antrenörlerinin altın madalyadaki payı çok büyük.

Ama Gençlik ve Spor Hizmetleri Genel Müdürümüz Sn. Baykan twitter hesabında başarıdan söz ediyor.

Ben sizlere başarının ne olduğunu yazayım;

Başarı; yıllarca yetenekli sporcu taraması ve TOHM güzellemesi yaptıktan sonra, bu iki projeye ve federasyonlara aktarılan milyonlarca liranın tam karşılığını her branşta en az 1 altın madalya olarak almaktır.

Peki bizde eksik olan nedir?

Sporcularda fırsat eşitliği olmaması, Yetenekli Sporcu Taramalarının yanlış yapılması, TOHM Projesinin yetersiz kalması olabilir mi? 

Gençlik ve Spor Bakanlığımız,

Bağlı Genel Müdürlükleri, Olimpik Spor Federasyonlarımız, İl ve İlçe Müdürlüklerimiz, yüzlerce tesis, spor uzmanlarımız, antrenörlerimizle müthiş bir teşkilat yapılanması, dünya ülkelerini şaşırtacak maddi kaynak ve karşılığı 2021 Tokyo Olimpiyatlarında 2 altın, 9 Bronz, 2 Gümüş madalya.

Adım gibi biliyorum; birileri çıkıp diyecek ki bu adam muhalif.

Muhalif falan değilim kardeşim, görüneni, ortada olanı yazıyorum..!

Sizce daha iyisini, daha fazlasını hak etmiyor muyduk?

*****

Ve bir kez daha yazıyorum. Gençlik ve Spor ayrılmalı, Spor ayrı bir ihtisas dalı. Ve liyakat, liyakat, liyakat…

Ps: 2021 Tokyo Olimpiyatlarında madalya alan, alamayan tüm sporcularımızı, onların yetişmesinde katkısı olan antrenörlerimizi gönülden kutluyor, bir sonraki olimpiyatlarda daha fazla madalya için şimdiden kolların sıvanacağına inanıyorum.

Devamını Oku

Porno Gratuit Porno Français Adulte XXX Brazzers Porn College Girls Film érotique Hard Porn Inceste Famille Porno Japonais Asiatique Jeunes Filles Porno Latin Brown Femmes Porn Mobile Porn Russe Porn Stars Porno Arabe Turc Porno caché Porno de qualité HD Porno Gratuit Porno Mature de Milf Porno Noir Regarder Porn Relations Lesbiennes Secrétaire de Bureau Porn Sexe en Groupe Sexe Gay Sexe Oral Vidéo Amateur Vidéo Anal