h Dolar 9,5021 %0.22
h Euro 11,0681 %0.22
h Sterlin 13,1181 %0.04
h Altın (Gr) 549,32 %0,27
h Çeyrek Altın 870,00 %-0,11
h Bitcoin 558444 %-3.2115
a

Tenis Federasyonu Seçimlerinde Büyük Oy’un!

tenis federasyonu seçimlerinde büyük oy’un!
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Federasyon turnuvalarıyla Tenis ticaretinin yapıldığı Mega Saray oteli üzerine uzun süredir  spekülasyon iddiaları tenis kamuoyunda konuşuluyordu.

Bu spekülasyon iddialarının hemen ardından federasyon seçimlerinde açıklanan geçici delege listesi Oy’unun büyüklüğünü bize gösterdi.

Neredeyse faal oyuncusu bulunmayan DOĞU kulüpleri, toplam 208 geçici delege listesinin içinde 60’ını elde ettiği görülmektedir.

Tenis Federasyonu Eliyle Yaratılan Doğu/Batı Kavgası Çok Tehlikeli Bir Oyun

Ağrı nüfusuna kayıtlı olduğu bilinen Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’un üstün “gayretleri!!!!” Sonucunda Antalya-Bursa-Trabzon gibi tenisin kalbi olan illerin sadece 1’er delegesi varken kortu bile olmayan bazı doğu illerinin 7-8 delegesi olmuştur.

Birçok DOĞU kulübü oyuncusu ve tesisi bile olmadan son iki üç yıl içerisinde kurulmuş ve delege sahibi yapılmıştır.

Ama 60-70 yıllık ve yüzlerce faal oyuncusu bulunan tenisin lokomotifi tenis kulüplerimizin birçoğunun ya hiç oyu yok ya da sadece bir veya iki delegesi var.

Tescilli oyuncu sayısı bakımından Batı illerinin oyuncu sayıları %97 oranında olmasına rağmen neden Batı illerine ait kulüplerin temsil oranı sayısı daha az, Doğu illerine ait kulüplerin temsil sayıları neden daha fazladır?

Türkiye Tenis Federasyonu’nun 30 Ekim 2021 tarihinde yapılacak olağan 5. genel kurulu geçici delege listesi yayınlanmıştır.

Yayınlanan geçici delege listesinde Doğu illerinden oy kullanacak toplam 40 kulüp var ve toplam oy sayıları 60 olarak belirlenmiş.

Aşağıdaki tablo çok önemli. 

Bu 40 kulübün 2020 yılındaki faal sporcu sayısı ise sadece toplam 63 kişi.

Yani aşağıdaki tabloda da göreceğiniz gibi hiç sporcusu olmayan bir kulübün 2 oyu, bir sporcusu olan kulübün 2 oyu gibi inanılmaz durumlar var.

Aynı zamanda son genel kurullardaki doğu kulüplerinin oy sayıları aşağıdaki gibi:

2014 yılında 22 doğu kulübü,

2016 yılında 24 doğu kulübü,

2021 yılında  64 doğu kulübü,

Yani doğuda tenisin geliştiği, tabana yayıldığı, ülkede  tenisin oynanmadığı yer kalmadı gibi “hamaset” içerikli söylemler sadece bir hayal ürününden ibaret.

dogu ligleri delege sayisi

Takdir Tenis Kamuoyuna ve Spor teşkilatına aittir.

Muzaffer Kuzu

Devamını Oku

Delegelerin Yüzde 15 İmzası Ve Başvuru Ücreti Uygulaması

delegelerin yüzde 15 i̇mzası ve başvuru ücreti uygulaması
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Delegelerin Yüzde 15 İmzası Ve Başvuru Ücreti Uygulaması

Tbesf Ana Statü

Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunlar sona erdi.

Spor Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı tüm federasyonlarda önümüzdeki 3 ay içinde seçim yapılacak.

28358 Resmi Gazete’de yayınlanan  Bağımsız Spor Federasyonlarının Çalışma Usul  ve Esasları Hakkında Yönetmelik gereğince Spor Federasyonları, başkan adayı olabilmesi için Ana Statülerinde şartları belirlemiş.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Ana Statü Madde 9 (2) ve (3);

“Başkan adayları, üyelerin en az yüzde 15’inin yazılı teklifi ile, Yönetim Kurulu tarafından belirlenen başvuru ücretini de yatırarak başvurularını yaparlar”  şeklinde belirlenmiştir.

Mevcut Spor Federasyonları’nda da bu madde üzerinde problemler yaşanması nedeniyle, yapılan tartışmalar, itirazlar ve hukuki işlemler neticesinde Danıştay, yüzde 15 kararı ve adaylık başvuru ücreti ile ilgili uygulamayı YÜRÜRLÜKTEN KALDIRMIŞTIR.

Danıştay’ın bu kararını birkaç spor federasyonu Ana Statüsünde değişiklik yaparak değiştirmiş, diğer federasyonlar ise değişiklik yapmamış..!

TBESF’nin  24 Kasım 2018 tarihinde yaptığı 6. Olağan Mali Genel Kurul toplantısında 44 delege tarafından TBESF Ana Statü 9.maddede geçen, ”üyelerin yüzde 15’inin yazılı teklifi ve başvuru ücretinin” kaldırılması için önerge verir ve bu önerge Divan Başkanlığı Tutanağı madde 17’de görüleceği üzere OY ÇOKLUĞU ile kabul edilir.

Daha sonra, “gündemin 15’inci maddesi ’nin görüşülmesine geçilir. Bu maddeye ilişkin 44 Delege tarafından verilen, Federasyon Ana Statümüzün 10.maddesindeki Başkanın Görev ve Seçimine Dair bazı hususlarda değişiklik yapılmasına dair önerge ekindeki eski hali ve yeni haliyle değişiklik yapılması talep edilen metin okunarak oylamaya sunulur, önerge ekindeki şekliyle Ana Statünün 10.maddesinin oy çokluğu ile değiştirilmesi kabul edilir.”

Tuhaflık burada başlıyor…

  • TBESF ANA STATÜ 9. Madde,

Federasyon Başkanı olabilmek için gereken şartlar ile ilgili.

  • TBESF ANA STATÜ 10.madde;

Federasyon Başkanı’nın görevleri ile ilgili

Divan Başkanlığı’nın 17. Maddesinde teklif ettiği ve “Federasyon Ana Statümüzün 10.maddesindeki Başkanın Görev ve Seçimine Dair” şeklinde atıfta bulunduğu böyle bir madde YOK.

İnanılır gibi değil.

  1. Olağan Mali Genel Kurul toplantısında yapılan bu vahim yanlışlık sonucu, 44 delege tarafından teklif edilen TBESF Ana Statü 9.maddede geçen, ”üyelerin yüzde 15’inin yazılı teklifi ve başvuru ücretinin ”kaldırılması” teklifi HAVADA KALMIŞ oluyor.

 

  1. Olağan Mali Genel Kurul toplantısında yapılan bu hata Federasyon Başkanı, Asbaşkanı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Divan Başkanlığı tarafından fark edilmiyor mu?

                Şayet böyleyse Federasyonu yönetenlerin, Federasyonun Ana Statüsü’nün maddelerinden haberi ve bilgisi yok,

Ya da,

Bu teklif edilen maddeyi değiştirmek işlerine gelmiyor ve bir ayak oyunu ile teklifi işleme koymuyorlar.

Ülkemizin ENGELLİ insanlarına hizmet amacıyla kurulan bir federasyonun nasıl bir başkan ve yönetim kurulu üyeleriyle yönetildiğine üzülerek şahit oluyoruz.

Federasyonu yönetmek yerine,

  • Ülke ülke gezen, federasyonu gezi organizasyonuna çeviren,
  • Oyuncu yetiştirmek için özveriyle didinen antrenörlerin hakkını yiyen,
  • Yaşanan taciz olaylarını örtbas etmesi nedeniyle 2 ay hak mahrumiyeti alan,
  • TBESF’nin Amiral Gemisi statüsündeki Ampute Futbol ve Tekerlekli Sandalye Basketbol branşlarında yaşanan tüm olumsuzluklara, tüm şikayetlere kulağını tıkayan,
  • ANA STATÜNÜN maddelerinden bile habersiz ,

şu andaki başkan ve yönetim kurulu üyeleri tüm engelli camiasının takdirine sunulmuştur.

Bu kadar vahim hataları yapan Başkan şapkasını önüne alarak Başkan olarak geçirdiği dönemi sorgulayacak ve sanıyorum yeniden başkan adayı olmayacaktır.

Tüm bunlardan sonra hala başkanlığa aday olursa muhakkak Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun değerli DELEGELERİ tarafından değerlendirilecektir. 

Muzaffer Kuzu     

Devamını Oku

Tokyo Paralimpik Oyunları “Federasyonlar Bazında Değerlendirme”

tokyo paralimpik oyunları “federasyonlar bazında değerlendirme”
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Önceki yazımda Paralimpik Oyunları tarihinden ve ülkemizin katıldığı Paralimpik oyunlarında kazandığı madalya durumundan genel olarak bahsetmiştim.

Bu durumu bir de bünyesinde dezavantajlı oyuncular bulunduran federasyonlar bazında değerlendirelim ki, hangi federasyon ne kadar başarı elde etmiş o zaman görebiliriz.

Ülkemizde dezavantajlı sporcuları bünyesinde bulunduran federasyonlar;

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu

Türkiye İşitme Engelliler Spor Federasyonu

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu

Bununla birlikte Türkiye Taekwondo Federasyonu 2009 yılından bugüne bünyesinde bulundurduğu  para taekwondo sporcularından 6 oyuncuyu ilk kez Paralimpik oyunlara gönderdi .

Bir de Türkiye Golf Federasyonu var.

2008 yılından bugüne dezavantajlı sporcuları ve milli takımları ile birlikte bir çok ulusal ve uluslararası turnuvalara iştirak ettiler.

Para Taekwondo ve para golf.

İkisi de ferdi spor.

Bu iki spor dalı Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde değil.

TBESF Ana Statü Madde 4 Tanımlar ve kısaltmalar;

  1. i) Spor Dalı: Federasyonumuzun bağlı bulunduğu Uluslararası Paralimpik Komite tarafından Paralimpik spor dalı olarak kabul edilmiş olan tüm spor dalları ile Ampute futbol, bilek güreşi, badminton spor dallarını, ifade eder.

Yukarıdaki tanımlamaya aşağıdaki sorulara cevap verecek yetkili arıyorum.

Bu iki ferdi para sporlar neden ana branşlarının altında?

TBESF ülkemizdeki dezavantajlı sporcuların sosyal hayatla uyumları, spor ile rehabilitasyonlarını sağlamak amacıyla kurulduysa bu iki ferdi spor dalı neden TBESF bünyesinde değil?

Para Taekwondo ve para Golf branşları nasıl bir anlaşma ile ana spor dalının federasyonuna dahil oldu?

Bu iki branşı bünyenize almak için herhangi bir girişimde bulundunuz mu?

Ferdi sporlara neden önem vermiyorsunuz?

Konuyu fazla dağıtmadan tekrar Tokyo Paralimpik oyunlarında alınan 15 madalyanın federasyonlara dağılımına gelelim.

87 oyuncu ile katıldığımız Tokyo paralimpik oyunlarında,Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (Toplam 10 madalya)

1 altın, 3 bronz para masa tenisi

3 gümüş para okçuluk

1 bronz para yüzme

1 bronz para halter

1 bronz para okçuluk

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu (Toplam 5 madalya)

1 Altın Kadın Goalball takımı

1 Gümüş Taekwondo

1 Bronz para Taekwondo

2 Bronz para Judo

Bu madalya durumuna göre tarihi, Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu yazmış,

Türkiye Bedensel Engelliler Spor federasyonu yerinde saymış.

81 oyuncu ile katıldığımız 2016 Rio Paralimpik Oyunlarında aldığımız 1 altın 3 bronz toplam 4 madalya yine Görme Engelliler Federasyonu’na ait.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ise 2 altın 1 gümüş 2 bronz toplam 5 madalya kazanmış.

67 oyuncu ile katıldığımız 2012 Londra Paralimpik Oyunlarında ise 1 altın 5 gümüş 4 bronz olmak üzere toplam 10 madalya kazanıldı.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu biri altın toplam 7 madalya alırken yine Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu 3 madalya kazanmış.

İstatistiklerden de görüleceği üzere Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun görülenbir başarısı yok, tarih yazmanın aksine geriye gidiş var ve büyük bir başarısızlık örneği var ortada.

Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu son üç paralimpik oyunlarda  hem istikrarını korumuş hem de ilerleme kaydetmiş diyebiliriz.

Ancak TBESF için bunu söylemek mümkün değil.

Bu başarısızlığın tek sebebi ise Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleridir.

TOKYO PARALİMPİK OYUNLARI TAM BİR BAŞARISIZLIK ÖRNEĞİDİR.

Devamını Oku

Tokyo Paralimpik Oyunları “Tarih Mi Yazdık?”

tokyo paralimpik oyunları “tarih mi yazdık?”
6

BEĞENDİM

ABONE OL

16nci Tokyo Paralimpik oyunlarına 182 ülkeden 4400 sporcu katıldı.

Türkiye oyunlara 13 branşta toplam 87 sporcu ile katılarak 2 altın, 4 gümüş ve 9 bronz olmak üzere toplamda 15 madalya kazandı.

Türkiye bu madalya sayısı ile 42nci sırada yer aldı.

resim 1 2020 tokyo paralimpik 15

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun branşları arasında Ampute Futbol ile birlikte Amiral Gemisi olma özelliğini taşıyan Tekerlekli Sandalye Baskelbol Milli takımı oyunları 6ncı sırada bitirdi.

Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımının daha önce Avrupa Şampiyonluğu, dünya 3 cülüğü, Olimpiyat 4 lüğü olması nedeniyle bu alınan sonucu da sorgulamak gerekir.

Tekerlekli Sandalye Basketbol Milli Takımı’nın ABD ile yaptığı karşılaşmada düşerek sakatlanan Selim Sayak’ın acilen hastaneye götürülmesi gerekirken “Türkiye’de tedavi olursun” diyen kişiyi de sorgulamak gerekir.

Kafile Tokyo’ya tatil amaçlı ve maçları zevkine izlemeye gitmedi, sporcu sağlığı her şeyden önemli.

Tokyo Paralimpik oyunlarına 2nci defa katılan ilk Tekerlekli Sandalye Oyuncusu Büşra Ün’ün “Oyunlara bireysel antrenörüm ile gitmek istiyorum” haykırışlarına cevap vermeyen ilgilileri de sorgulamak gerekir.

Ulusal basın aşağıdaki şekilde başlık attı.

Rekor kırdık.

Tarihin en fazla madalyasını aldık.

Tarih yazdık.

Peki, gerçekten böyle mi ?

Paralimpik Oyunlar nasıl başlamış, ne zaman başlamış önce onun ansiklopedik bilgilerine bakalım.

Kaynaklarına göre Paralimpik oyunlar, PARALYMPIC kelimesi İngilizce gelen “paralyzed” ve “olympic” kelimelerinin birleşiminden meydana gelmiştir.

Yaz ve Kış Paralimpik Oyunları o dönemki Olimpiyatların hemen ardından yapılır. Tüm Paralimpik Oyunları Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından yönetilir.

Paralimpik Oyunlar 1948’deki az sayıda II. Dünya Savaşı İngiliz eski askerlerinin toplanmasından sonra, 2008’de uluslararası ikinci büyük spor yarışması haline gelmiştir.

2004 yılından önce Ülkemiz oyuncuları ferdi olarak bir kaç paralimpik oyunlarına katılmasına rağmen ciddi anlamda bir başarı elde edememişlerdir.

Ülkemizde, Türkiye Paralimpik Komitesi  2002 yılında kurulmuştur.

Türkiye 8 oyuncuyla ilk Paralimpik Oyunlarına 2004 yılında Yunanistan’da katılmış ve Terörle Mücadelede ayağını kaybeden Gazimiz Korhan Yamaç  Atina’da yapılan Paralimpik Oyunlarında 25 metre Spor Tabanca dalında altın ve  50 metre Serbest Tabanca dalında bronz madalya alarak Paralimpik Oyunlarında madalya kazanan ilk Türk sporcusu olmuştur.

İlk iki madalyamız bu sporcumuz tarafından elde edilmiştir.

2008 yılında Çin’in başkenti Pekin’de Türkiye; Atıcılık, Okçuluk, Halter, Masa Tenisi, Tekerlekli Sandalye Tenisi, Atletizm, Judo olmak üzere toplam 16 sporcu ile katıldı. Pekin 2008 Paralimpik Oyunları’nda okçuluk branşında yarışan Gizem GİRİŞMEN altın madalya, masa tenisinde Neslihan KAVAS ise Bronz Madalya sahibi oldu.

Bu arada Paralimpik oyunlarında Tekerlekli Sandalye Tenisi ise ilk defa Kemal Okur tarafından 2008 yılında Pekin’de temsil edilmesini tarihe bir not düşelim.

Türkiye 2012 yılında Londra Paralimpik Oyunları’na Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Halter, Okçuluk, Atıcılık, Atletizm, Masa Tenisi, Yüzme ve Tekerlekli Sandalye Basketbol branşlarında,

Görme Engelliler Spor Federasyonu  ise Futsal 5-A-Side, Atletizm, Judo veGoalball  branşlarında toplam 67 sporcu  ülkemizi temsil ettiler.

Oyunlarda  halterde Nazmiye Muslu 1 altın diğer branşlarda ise 5 gümüş, 4 bronz olmak üzere toplamda 10 madalya kazanarak madalya sıralamasında 43. sırada yer aldı.

Katıldığımız 3ncü Paralimpik oyunlarına katılan sporcu sayımız ve madalya sayımız artmaya devam etti.

Bu arada bir kıyaslama yapmak gerekirse, katılan toplam 75 ülke arasında 43’ncü olmamız bir başarı sayılsa da, İran’ın 10 altın toplam 24 madalya, Tunus’un 9 altın toplam 19 madalya, Nijerya’nın 6 altın toplam 13 madalya, Azerbaycan’ın 4 altın toplam 12 madalya kazandığını göz önünde bulunduralım ve değerlendirmeyi buna göre yapalım.

 İlk 15 sıralama ise aşağıda olduğu gibidir.

resim 2 2012 londra 15

Rio 2016 Paralimpik Oyunları’na 159 ülkeden 4350 oyuncu katılırken, Türkiye ise 81 oyuncu ile Tekerlekli Sandalye Basketbol, Tekerlekli Sandalye Tenis, Judo, Atletizm, B1 Futbol, Goalball, Okçuluk, Atıcılık, Halter, Masa Tenisi branşlarında katıldı.

Paralimpik oyunlarına hem ülke sayısı artıyor, hem de ülkemiz sporcularının sayısı artıyordu.

Tekerlekli Sandalye Tenis Branşında ise ülkemizi bir kadın oyuncu temsil ediyordu. Büşra Ün

Büşra Ün’de bu branşta Kemal Okur’dan sonra bir kadın oyuncu olarak bir ilk olma özelliğini taşıyordu.

Masa Tenisi, Goalball Kadın Takımı ve Halter branşlarında toplamda 3 altın, diğer branşlarda 1 gümüş 5 bronz olmak üzere toplam 9 madalya kazanarak 175 ülke arasında 32nci sırada yer aldık.

Bronz madalya mücadelesinde veren  Tekerlekli Sandalye Basketbol takımı uzatmalarda  İngiltere’ye kaybederek  4. Sırada yer aldı.

Yine bir kıyaslama yaparsak İran 8 altın toplam 24 madalya, Özbekistan 8 altın toplam 34 madalya, Nijerya 8 altın toplam 12 madalya, Tunus 7 altın toplam 19 madalya kazandığını düşünerek buna göre bir değerlendirme yapalım.

Madalya elde eden diğer 15 ülke ise aşağıda olduğu gibidir.

2016 Paralimpik Yaz Oyunları Kazanılan Altın Madalya Sayısına Göre Sıralanmış Liste

3.resim rio 2016

Ülkemizde resmi olmayan kayıtlara göre 8 milyon dezavantajlı insan yaşıyor. Bu insanları sosyal hayat ile buluşturmak, spor ile tanıştırmak için kurulan federasyonlar yeterli taramayı yapıyor mu?

Ferdi ve takım sporlarında yeterince alt yapı oluşturuluyor mu?

Paralimpik oyunlarında madalyaların çoğunluğu takım sporlarından ziyade ferdi sporlardan kazanılıyor.

Dezavantajlı insanları bünyesinde barındıran federasyonlar FERDİ sporlara ne kadar önem veriyor?

Bu konuda yeterli çalışma yapılıyor mu?

Ben bu insanlar için kullanılan engelli ve sakat kelimelerine de karşıyım. Bu insanlar ya doğumsal nedenlerle ya terörle mücadele ederken ya trafik kazası ya da doğal afetler sonucu uzvunu kaybetmiş insanlar.

Bu insanların sosyal hakları için kurular dernek ve federasyonlardan engelli ve sakat kelimelerinin kaldırılmasının zamanı gelmedi mi?

ENGELLİLİK ve SAKATLIK bedensel değil beyinlerde olursa tehlikelidir.

Şu sloganı şuraya koyalım.

ENGEL SİZSİNİZ!!!

Kaldı ki bu sporu yapan bireylerin hepsi de birer ATLET’tir, ENGEL TANIMAYAN SPORCU’dur.

Paralimpik Oyunları’nda Türkiye’den kat kat fazla ALTIN madalya kazanan bazı ülkelerin nüfusu neredeyse bizim dezavantajlı insanların sayısı kadar.

Dördüncü kez katıldığımız Paralimpik Oyunlarında miktar olarak daha önceki oyunlardan fazla madalya kazanmış olabiliriz ancak Dünya Sıralamasını ALTIN MADALYA’ların belirlediğini de unutmamak gerekir.

Hamasetten kaçınarak buna göre yorumlamamız lazım. 

Tüm federasyon seçimleri 3 ay içinde yapılacak. Bütün olumlu, olumsuz olayları, adam kayırma, taciz olayları, yönetime gelenlerin yurtdışı gezisine çevirdiği kafile görevlerini yeniden değerlendirilmeli ve federasyon seçimlerine aday olacak başkan ve ekibini iyi değerlendirmeliyiz. 

Bu bilgilerden sonra Paralimpik Oyunlarında tarih mi yazdık düşünmek gerekmiyor mu? Tabiiki takdir kamuoyunun. 

Devamını Oku

Tenis Antrenörünün Alın Teri, Sporcunun Gözyaşı

tenis antrenörünün alın teri, sporcunun gözyaşı
3

BEĞENDİM

ABONE OL

Tenis Antrenörünün Alın Teri, Sporcunun Gözyaşı

Tokyo Paralimpik Oyunları

Paralimpik Tenis Oyuncumuz Büşra Ün bugün birinci turda karşılaştığı İngiliz rakibi Lucy Shuker’e 6-0 6-0 kaybederek Paralimpik oyunlarına veda etti.

Büşra Ün’ü 2010 yılından itibaren hiç bir karşılık beklemeden çalıştırmaya başlayan antrenörü başarı için özveriyle çalıştı.

Tüm antrenmanların sonucunda gelen başarının ödülü ise Büşra Ün’ün 2016 yılında Paralimpik Oyunlarına Tekerlekli Sandalye Tenis Branşında katılmaya hak kazanmasıydı.

Büşra Ün, tekerlekli Sandalye Tenis branşında kadın tekerlekli sandalye tenis oyuncusu olarak bir ilkdi.

Bu başarıyı elde etmesinde şüphesiz ki bireysel antrenörü olan ve hiç bir karşılık beklemeden, yılmadan Büşra Ün’ü çalıştıran Kültür Park Tenis Kulübü Antrenörü Osman Yıldız’ın emekleri göz ardı edilemezdi.

Ama,

2016 Rio Paralimpik Oyunları’na Büşra Ün’ün bireysel antrenörü Osman Yıldız gidemedi.

Gitmesi engellendi..!

Büşra Ün, Tekerlekli Sandalye Tenis Milli Takım Baş Antrenörü ile gönderildi.

Burada bir açıklama yapalım.

Tekerlekli Sandalye Tenisi Türkiye Tenis Federasyonu’na bağlı değil, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bünyesinde.

Her türlü Tekerlekli Sandalye Tenis organizasyonunu Türkiye Tenis Federasyonu’nun izni ile gerçekleştiriyor.

Çünkü Uluslararası Tenis Federasyonu, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nu muhatap olarak kabul etmiyor.

Halbuki Tenis Oyuncusu Çağla Büyükakçay 2016 Rio Olimpiyatları’na bireysel antrenörü rahmetli Can Üner ile gitmişti.

MİLLİ TAKIM…

Adı üstünde takım.

Ortada bir takım olur.

Milli takım antrenörü turnuvaya götürür.

Peki sadece bir oyuncunun katıldığı Tekerlekli Sandalye Tenis Branşında Paralimpik Oyunlarına katılan bir oyuncuyu, bireysel antrenörü değil de, neden milli takım antrenörü götürür?

Milli takım antrenörü bir tenis oyuncusu ile ne kadar çalışma imkânına sahiptir?

Senede bir iki milli takım kampı yapılırsa ancak o kadar. 5 veya 10 gün…

Geri kalan 355 gün kim ile çalışır?

Bireysel antrenörü ile…

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Tenis Antrenörleri  ülke içinde ve dışındaki tüm turnuvalara milli takım olsun olmasın oyuncuları kendileri götürür.

Bir antrenör ben oyuncumu FUTURE turnuvasına oyuncumu götüreceğim, sponsorum var tüm masraflar bize ait diye feryat etse de, bu milli takım antrenörleri grubu bu izin vermez, federasyon as başkanı, başkanı, branş sorumlusu ses çıkaramaz.

Bu durumla mücadele edecek durumda olmayan antrenörler tekerlekli sandalye tenis oyuncusu yetiştirmeyi bırakır, kendine binbir zahmetle antrenör bulan oyuncu da bu sporu bırakır.

Tokyo Paralimpik Oyunları şu an devam ediyor.

Tokyo Paralimpik Oyunları’na da büyük bir başarı ile ikinci defa katılma hakkı elde eden Büşra Ün yine Bireysel Antrenörü ile gidemedi.

Bu sefer başka bir tekerlekli sandalye milli takım antrenörü ile Tokyo Paralimpik oyunlarına gitti…

Yine Engellediler!!!

Yine Hakkını Yediler!

Bu Genç antrenörün alın terini hiçe saydılar…

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu…

Bundan sen sorumlusun.

Başkanı, As başkanı, branş sorumlusu, milli takım antrenörleri…

Hepiniz Sorumlusunuz…

Paralimpik Tekerlekli Sandalye Tenis oyuncumuz Tokyo Olimpiyatları’na da BİREYSEL antrenörü Osman Yıldız ile katılamayacağını öğrenince Twitter’den yayınladığı gözyaşları ile dolu mesajında, yetkililere sesini duyurmak istiyor ve şöyle diyordu:

Büşra Ün 14 Ağustos

Tokyo 2020 Paralimpik Oyunları’na 10 gün kaldı. Maalesef benimki yine buruk bir sevinç olacak. 6 yılı tamamen gönüllü olmak üzere 10 yıldır beni çalıştıran bireysel antrenörüm Osman Yıldız’a, Rio2016’da olduğu gibi Tokyo2020 kafile listesinde de yer verilmedi.

Diğer branştaki çoğu sporcunun aksine her yıl bu sporu yapabilmek için tek başıma sponsor bulmaya çalışıyorum. Yeterince zor olan bu yolda her daim yanımda olan, yıllarını hayallerime ve ülkemizin başarısına adamış Osman Hoca’ya, hakkı olan Tokyo bileti teslim edilmeliydi.

Ülkemizi bir kez daha Paralimpik Oyunların’da temsil edecek tek tenisçi olarak, görüşüme değer verilmesini ve bireysel antrenörümün bana eşlik etmesi konusunda desteklenmeyi beklerdim. Tokyo’da önce ülkem, sonra Osman Hoca için oynayacağım. Dualarınızı eksik etmeyin.

*****

Ve bu moral bozukluğu ile oyunlara katılan Paralimpik Tenis Oyuncumuz Büşra Ün bugün birinci turda karşılaştığı İngiliz rakibi Lucy Shuker’e 6-0 6-0 kaybederek Paralimpik oyunlarına veda etti.

Bu Oyuncunun Bireysel Antrenörü İle Paralimpik Oyunlara Katılmasını Engelleyenler!

Size Soruyorum:

Bu antrenörün alın terini, bu oyuncunun gözyaşlarının hakkını kim ödeyecek?

Devamını Oku

Porno Gratuit Porno Français Adulte XXX Brazzers Porn College Girls Film érotique Hard Porn Inceste Famille Porno Japonais Asiatique Jeunes Filles Porno Latin Brown Femmes Porn Mobile Porn Russe Porn Stars Porno Arabe Turc Porno caché Porno de qualité HD Porno Gratuit Porno Mature de Milf Porno Noir Regarder Porn Relations Lesbiennes Secrétaire de Bureau Porn Sexe en Groupe Sexe Gay Sexe Oral Vidéo Amateur Vidéo Anal